susednej Plavnici. Žiaci sú na odlišný spôsob vyučovania zvyknutí. Systém takejto školy si veľmi dobre pamätá aj Jana Rybovičová.
"V takomto systéme sú aj výhody aj nevýhody. Kým jedni sa učia, druhí riešia úlohy samostatne. Pre zmenu je menej detí, takže pozornosti od učiteľa sa nám dostávalo. Najviac je vyťažená asi učiteľka. Musí si vedieť rozdeliť prácu na dve časti," myslí si mamička, v ktorej šľapajách ide aj druháčka Klaudia.
27 deťom v školskej budove málotriedky v Hromoši (okres Stará Ľubovňa) nevyzváňa zvonec tak, ako ostatným na bežných školách. Vyučovaciu hodinu a prestávky im oznamujú učiteľky a riaditeľka prostredníctvom zvončeka, ktorý držia v ruke. "V tom sme možno jedni z mála, kde takto žiakom vyzváňame," poznamenáva s úsmevom riaditeľka Marta Broneková.
Vybavenie školy v tejto malej dedinke dopĺňajú aj počítače s internetom. Žiaci ich nemajú len tak pre zábavu. "Počas vyučovania riešia na počítači rôzne úlohy. V systéme skúšania riešia príklady, pričom počítač im následne vyhodí známku, alebo dostanú úlohu na upevňovanie učiva," vysvetľuje riaditeľka.
Čo sú málotriedne školy
Školy, ktoré nemajú úplný počet ročníkov. Zväčša ide o školy prvého stupňa, kde dva ročníky sú spojené. Prvý ročník s tretím a druhý ročník so štvrtým. Vyučuje sa systém priameho vyučovania detí a samostatnej práce. Kým učiteľka vysvetľuje učivo jedným, pre druhých si pripraví prácu, ktorú zvládnu samostatne. Približne po 15 minútach sa úlohy vymenia. Efektívnosť hodiny v prospech žiaka si žiada komplexnú a systematickú prípravu učiteľa.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš