nebytové priestory, sa momentálne nachádzajú kontrolóri z radnice. Na riaditeľa Prešov Realu Jozefa Kislíka (na snímke) podala ekonómka spoločnosti trestné oznámenie, primátor Pavel Hagyari hovorí o podozreniach z tunelovania a neefektívnosti spravovania mestského majetku a žiada hĺbkovú kontrolu a hlavu šéfa Prešov Realu. Situácia v tejto spoločnosti zaujala aj nás.
"Spávam pokojne. Nemám dôvod byť znepokojený," víta nás vo svojej pracovni riaditeľ Prešov Realu Jozef Kislík, ktorý je aj poslancom mestského zastupiteľstva za KDH. Ako povedal, zákon hovorí, že to nie je konflikt záujmov. Primátor mesta to však označil za morálny problém. Rovnako primátor vyčíta spoločnosti neefektívnosť, keď napríklad v roku 2005 priniesla do mestského rozpočtu iba 14-tisíc korún. Hagyari tvrdí, že má na stole ponuky, podľa ktorých by sa dali tieto nebytové priestory spravovať až trojnásobne lacnejšie a do mestského rozpočtu by mohlo ročne pribudnúť 5 až 20 miliónov.
Riaditeľ Prešov Realu označil primátorove výroky za nekompetentné. "Optimálne by bolo, keby sa ročný zisk blížil nule. To by znamenalo, že by sa čo najviac prostriedkov mohlo použiť na investície do mestského majetku, ktorý by sa tak zveľaďoval. Práve za týmto účelom vznikla 1. 1. 2006 spoločnosť Prešov Real." Podľa Kislíka stále nie je dostatok peňazí na investície. "Keby sme zrušili spoločnosť a prešla by táto činnosť na mesto, veľa nájomcov odíde. Príde o možnosť odpočítania DPH, čím sa im vlastne zdvihne nájomné," tvrdí Kislík. Problém s platbami DPH je riešený tak, že došlo k odčleneniu účtovníctva za nájom a za energie a služby. Nájomné ide (od 1. 1. 2006) na mestský účet, keďže mesto nie je platcom DPH.
Riaditeľ Prešov Realu tvrdí, že spoločnosť je spravovaná efektívne. Má 11 zamestnancov, z toho dvoch údržbárov. Prešov Real spravuje 375 nebytových priestorov v 52 objektoch. V roku 2006 bola obsadenosť priestorov takmer 98-percentná (neobsadených bolo priemerne 8 priestorov). V januári 2007 sa, ako zdôraznil riaditeľ, situácia rapídne zhoršila. Už teraz je počet neobsadených priestorov vyše 20, a Prešov Realu tak rastú náklady. "Zodpovednosť za to nesie primátor mesta. Ja totiž v zmysle smernice nemôžem prideliť nebytový priestor bez súhlasu primátora," hovorí Kislík, pričom sa čuduje, že primátor s ním doposiaľ nerokoval. "Prideľovanie priestorov nájomcom sa uskutočňuje na základe súhlasu vystaveného primátorom mesta. Do konca roka 2006 mali predchádzajúci primátori zriadenú komisiu, ktorá prerokovala požiadavky na nájom a doporučila, alebo nedoporučila, ten ktorý nájom schváliť. Mesačne to bolo 10 až 20 žiadostí o pridelenie priestorov, či žiadostí týkajúcich sa zmien už pridelených priestorov."
K ekonomickým výsledkom za rok 2006 riaditeľ Prešov Realu hovorí, že správca investoval do investícií a opráv približne 11,8 milióna korún. Vytvoril tiež nové nebytové priestory o výmere 224 metrov štvorcových. Výnosy podľa štatistík pravidelne stúpajú, vlani dosiahli výšku 26,3 mil. Sk. Väčšina výnosov ide podľa riaditeľa na opravy a investície do mestského majetku. Do mestskej pokladnice putuje iba vytvorený konečný a zdanený zisk. Ten bude toho roku 500-tisíc, čo je však podľa Kislíka zbytočne veľa a vznikol práve pre viaznucu komunikáciu medzi ním a ekonómkou.
Benčov posledný podpis
Prešov - Primátor mesta Prešov Milan Benč deň pred ukončením funkcie, teda 28. 12. 2006, podpísal podľa súčasnej hlavy mesta prevod investícií spoločnosti Prešov Real. Primátor Pavel Hagyari chce dať tento podpis prešetriť, či bol v súlade so zákonom, keďže na takú vec je potrebný súhlas mestského zastupiteľstva. Šéf Prešov Realu Jozef Kislík hovorí, že ide o dve investície, ktoré zastupiteľstvo schválilo. "Nestihli sa zrealizovať v roku 2006, preto sme požiadali o povolenie presunutia týchto dvoch investícií na nasledujúci rok. A toto Benč podpísal. Neboli to teda nové investície," argumentuje riaditeľ.
Faktúra za sneh
Prešov - Riaditeľ spoločnosti Prešov Real údajne podpísal ešte minulý rok faktúru za odhŕňanie snehu, hoci tejto zimy napadol sneh len teraz. Chceli sme ju vidieť. Jozef Kislík nám príslušný dokument ukázal. Ide o prenájom zariadenia s radlicou od súkromnej spoločnosti. Datované je od 1. decembra 2006 do 31. marca 2007. "Je to štandardný prenájom. Takúto zmluvu má hociktorá spoločnosť, ktorá má parkovisko a v zime sťažený prístup ku objektom. Išlo o prenájom na celú tohoročnú zimu," uviedol Kisík. Zmluvná cena za prenajatie zariadenia na odhŕňanie snehu je dvetisíc korún mesačne. Zahŕňa v sebe aj pohonné hmoty, servis a údržbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš