rokovali o dlhodobejšej koncepcii pre rozvoj vidieka. Prizvali aj predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petra Chudíka.
"Doteraz sme nikdy nemali možnosť diskutovať o rozvoji a spolupráci na širšej úrovni. Cítime to tak, že nielen v kraji, ale ani v Bruseli nie je jednotná koncepcia pre poľnohospodársku a potravinársku výrobu. Napríklad ja dnes investujem do výroby mlieka 5 miliónov a zajtra mi povedia, že ho netreba. Chýba nám stratégia aspoň na 5 rokov, nehovoriac o dlhšom období. Teraz len triafame naslepo a kto sa rozhodne zle, vyrába straty," povedal predseda RPPK vo Svidníku Ján Harvilko.
Hovorili najmä o spolupráci pri obnoviteľných zdrojoch energie. Hospodári na severovýchode Slovenska pracujú na menej úrodnej pôde, kde sú pomerne veľké nevyužité plochy, ako aj nespracovaná lesná drevina. Keby existovala koncepcia, dokázali by pestovať a spracovávať produkty, ktoré by sa dali využiť ako biomasa. "Tu vidíme priestor aj na spoluprácu s obcami. Sú tu píly, ktoré predávajú piliny do Maďarska a kde-kade, lebo ich nemá kto spracovať. Z EÚ k nám prúdia peniaze, len sa nevieme dohodnúť, ako ich efektívne využiť a zase sme pri koncepcii. Kde nie je, nedá sa hovoriť o rozvoji," dodal. Na otázku, aké možnosti spolupráce s obcami má na mysli, uviedol príklad. Samospráva by získala zdroje na stavbu kotolne na biomasu a družstvo v regióne by pestovalo použiteľnú surovinu, napríklad peletky, ktorými by vykurovali.
Zaoberali sa aj otázkami z rezortu školstva. Poľnohospodári totiž začínajú pociťovať nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Učilištia tohto zamerania zanikajú a aj z tých existujúcich sa len málo absolventov reálne zamestná v poľnohospodárstve. "Chýba motivácia, priemerné mzdy sú okolo 13-tisíc korún a práca je len v sezóne. Pravda však je, že dnes už nikto nevychováva traktoristov, kombajnistov, dojičov, bačov a potom to tak na družstvách aj vyzerá. Aj z existujúcich škôl učni nerobia prax v poľnohospodárskych podnikoch a pritom tento región bol vždy charakteristický salašmi a chovom dobytka. Dnes je čoraz ťažšie nájsť odborníkov, ktorí by to robili či už súkromne, alebo pre nejakú spoločnosť. Pomaly nebude mať kto v tomto odvetví pracovať," tlmočil názor členov komory J. Harvilko. Preto chcú spolupracovať s PSK, ktoré je zriaďovateľom týchto škôl a podieľať sa na usmerňovaní vzdelávania. Navrhli spoluprácu pri predbežných pracovných ponukách v prvovýrobe pre absolventov, prípadne pri štipendiách.
Reč bola aj o zviditeľňovaní poľnohospodárov. Podľa členov komory verejnosť akoby už nebola na ich strane. Navrhovali preto návrat ku tradičným podujatiam v regióne ako sú dožinky, chovateľské dni a radikálnejší rozvoj agroturistiky. "Navrhli sme, aby bola zriadená krajská komisia, ktorá by s nami udržiavala kontakt a konzultovala jednotlivé body spoločnej koncepcie rozvoja vidieka," dodal predseda svidníckej RPPK.
Mimochodom, na stretnutie prišiel aj poradca ministra pôdohospodárstva pre Prešovský a Košický kraj Vincent Biroš, podpredseda RPPK v Bratislave Milan Semančík a ďalší odborníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš