exotické vtáctvo. Na rozdiel od iných krajín, totiž Slovensko ako člen EÚ takúto stanicu nemalo. S jej reálnym fungovaním sa rátalo vlani v máji. Tieto predpoklady sa však nenaplnili.
S odstupom času nás preto zaujímalo, čo sa zmenilo a tak sme oslovili riaditeľa Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Prešove Pavla Zubrického, ktorý bol poverený zabezpečovaním podmienok. "Karanténna stanica stále nie je. Dostal som od ústredného riaditeľa Jozefa Bíreša list, že zatiaľ nie sú zdroje tento účel," reagoval. Pripomíname, že predpokladaný rozpočet bol vo výške 5 miliónov korún, pričom na financovaní sa mala podieľať aj Európska komisia. "Sme v podstate pripravení, máme objekt, pripravenú projektovú dokumentáciu, len peniaze nám chýbajú," dodal P. Zubrický.
Mimochodom, o zariadení karantény s celoslovenskou pôsobnosťou rozhodla Národná protinákazová komisia Ministerstva pôdohospodárstva SR vlani v januári a vtedy padlo rozhodnutie aj o Prešove. Podľa projektu by malo byť v karanténe sedem miestností a veterinári budú pracovať v prísnom režime. Už pri vstupe budú musieť absolvovať očistu v sprchovacom kúte a obliecť si ochranný skafander. Ten si prezlečú pri každom vstupe do konkrétnych miestností. Jedna z nich by mala byť bez klietok, teda voľná pre väčšie druhy vtákov ako sú pávy, plameniaky, či žeriavy.
Pre porovnanie, v susednej Českej republike takáto karanténna stanica existuje. Konkrétne v Košiciach pri Kutnej Hore a jej služby využívajú najmä zoologické záhrady. V našich podmienkach sa plánovalo aj odborné vyšetrenie všetkých dovezených exotických vtákov, najmä z tretích krajín. Hrozba vtáčej chrípky tu totiž stále je, hoci na Slovensku sa doteraz nepotvrdila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš