dokonca vietor strhol strechu na hospodárskej budove a garáži.
"Večer sme nemohli zaspať. Asi o pol desiatej, alebo o pol jedenástej sme okrem hučiaceho vetra začuli poriadny treskot. Tušili sme, že niečo sa deje," začal opisovať príhodu dedko Ján Fába. „Keď sme vyšli von, zbadali sme prevrátenú strechu z garáže. Víchrica ju doslova vyniesla o niekoľko metrov. Strecha prešla celým dvorom a zničila nám aj altánok. Nato sme volali hasičov," dodal. Už v živote prežil všeličo, ale taký silný vietor ešte nezažil. „Chvalabohu, že sa nikomu nič nestalo. Vetru nikdy nedokážeme poručiť. Čo len my môžeme narobiť. Ešte dobre, že sme odložili auto z garáže inam. Inak by bolo určite rozbité," povzdychol si starček.
Podľa informácií z Obvodného úradu v Starej Ľubovni ďalšia strecha padla aj v Novej Ľubovni. Zložitá situácia bola aj v Lackovej, kde popadané stromy nedovoľovali vjazd do dediny. So strhnutou strechou sa museli hasiči popasovať aj v jednom zo staroľubovnianskych pohostinstiev. „Musíme ju zabezpečiť tak, aby nehrozilo bezprostredné ohrozenie života a zdravia ľudí. Znamená to, že plech je potrebné dať dole," prezradil jeden z hasičov, ktorí ešte včera na poludnie zasahovali.
Sídliská v Starej Ľubovni boli doslova posiate popadanými stromami. „Pod našim balkónom padol strom, ktorý siahal až k nášmu štvrtému poschodiu. Ani by som nepovedala, že taký veľký strom sa môže len tak prevrátiť. Zasadili sme ho asi pred 23 rokmi a zrazu je fuč," zamyslela sa obyvateľka bytovky nad silou prírody.
Na miestnom starom cintoríne zničil mohutný strom dva hroby. Stromy padali aj v okolitých dedinách. Ich počet len ťažko možno spočítať, keďže takmer všade takýto prípad zaznamenali.
Okresy Poprad a Kežmarok tentoraz najničivejšie epicentrum víchrice obišlo. Zásahy popradských a kežmarských hasičov sa počas noci zo štvrtka na piatok obmedzili na jednotlivé výjazdy kvôli odstraňovaniu popadaných stromov z vozoviek.
V meste Vysoké Tatry padajúce stromy prerušili prevádzku na trati tatranských električiek. „Počet spadnutých stromov, ktorý inde vnímajú ako kalamitu, je u nás bežný štandard. Tentoraz našťastie neboli žiadne škody na zdraví a majetku," ozrejmil Jozef Štefaňák z Mestského úradu Vysoké Tatry.
Výnimku v tatranskej oblasti predstavovala obec Ždiar, kde boli škody o čosi väčšie. „Od polnoci nám stále nejde elektrina, aj keď už je obed. Mohlo by to ísť rýchlejšie," posťažoval sa menovec ždiarskeho starostu Pavol Bekeš.
„Okrem odstraňovania stromov sme v Ždiari museli zasahovať aj pri jednom horiacom objekte, ktorý sa vznietil zo skratu v elektrickom vedení," povedal nám riaditeľ popradských hasičov Ondrej Šproch. Strhnuté boli plechové strechy na jednom dome a galérii Štefana Zoričáka. Deti materskej a základnej školy sa mohli tešiť z mimoriadnych prázdnin, keďže učebné priestory ostali bez kúrenia.
Problémy aj v doprave
Vysoké Tatry (SITA) - Takmer celý deň mala trvať obnova dopravy na Tatranských elektrických železniciach (TEŽ) vo Vysokých Tatrách. Krátko pred 3.00 spadnutý strom spôsobil prerušenie dopravy medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou, kde pracovníci Železníc Slovenskej republiky včera opravovali poškodené
trolejové vedenie. Od 4.00 bola prerušená aj doprava medzi Starým Smokovcom a Vyšnými Hágami, kde padajúce stromy strhli a poškodili trolejové vedenie na viacerých úsekoch. V oboch úsekoch zabezpečili železničiari náhradnú autobusovú dopravu.
Krátko po 8.00 bola zastavená aj doprava na Ozubnicovej železnici medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom, kde spadol na trať strom. Tu železničiari nemohli dopravu zabezpečiť náhradnou autobusovou dopravou, pretože stromy boli popadané aj na ceste. O 10.45 už bola doprava na zubačke obnovená. Informovala Dana Filová zo Železníc Slovenskej republiky.
Autor: Peter RINDOŠ/Tomáš TIŠŤAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš