500 kusov stromov smreka a jedlí na ploche 30 hektárov. Páchateľ začal rúbať pravdepodobne už koncom decembra a vo svojom diele pokračoval v roku 2007.
„Doteraz odhadovaná výška škody dosahuje okolo 30 miliónov korún," informoval nás Juraj Švajda zo Správy Tatranského národného parku, ktorá vo veci podala podnet na porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny kompetentným orgánom.
Pozemky v lokalite Vrchu Mlynice sú vo vlastníctve súkromných osôb. „Ich majiteľom páchateľ sľúbil, že z nich vyťaží popadané kalamitné drevo, za čo im aj zaplatil. To však nechal ďalej ležať na zemi, alebo ho vyťažil len z časti. Miesto toho vyrúbal živé a zdravé stromy, z čoho boli neskôr majitelia šokovaní," upresnil J. Švajda.
Drevo bolo odvezené z takzvaných „bielych plôch". „Ide o územia, ktoré boli v minulosti pasienkami. Aj keď sa teraz na nich nachádzajú storočné stromy, oficiálne stále nie sú súčasťou lesného fondu. Je to problém celého Slovenska," doplnil J. Švajda. Vyslovil nádej, že vzhľadom na rozsah krádeže a zanechané stopy sa páchateľa podarí dopátrať.
Vzhľadom na rozsah výrubu sa podľa predbežných zistení jedná aj o trestný čin v zmysle Trestného zákona a podnetom sa bude zaoberať prokuratúra. Páchateľovi hrozí odňatie slobody až na dva roky.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš