začali špecializovať a lákajú kvalitou. Napríklad jedna z najväčších škôl na sídlisku Sekčov v Prešove, ZŠ na Šrobárovej ulici, získala štatút jazykovej školy. Deti sa v nej už od prvej triedy učia cudzí jazyk. "Rodičia majú možnosť výberu zo štyroch jazykov, ale najväčší záujem je o anglický jazyk," upresnila riaditeľka Valéria Stankovenová. O deti nemajú núdzu. Doteraz rodičia zapísali do ich školy 84 detí, ale zápis sa ešte neskončil. Očakávajú teda, že otvoria štyri triedy. "Boli roky, keď sme mali 13-14 prvých tried, ale demografická krivka naozaj klesá a v posledných rokoch máme stabilne 4 až 5 tried," dodala.
Prváčikovia na zápise urobili pod dohľadom učiteliek Daniely Košudovej a Márie Rusnákovej jednoduchý test, ktorý neskôr vyhodnotí školská psychologička. "Nie je to ťažké. Viem počítať do 60 a poznám aj písmená," podelil sa s nami o dojmy budúci prváčik Tomáško Adam. Do školy sa vraj teší a nebojí sa povinností. Zaujímalo nás, čo od tejto školy očakáva jeho mama, keďže si ju vybrala. "Je to náš prvý školáčik a príjemne ma prekvapilo, že v tejto škole sa už od prvej triedy učí cudzí jazyk. Adamko je málo priebojný, ale inak si nemyslím, že by mohol mať v škole problémy," povedala nám mama Iveta Adamová pri vyplňovaní dotazníka. Zo školy odchádzali s darčekom, ktorý vedenie ZŠ pre deti pripravilo a Adam sa s jeho obsahom plánoval podeliť aj s trojročným bratom Petrom.
Mimochodom, ZŠ na Šrobárovej ulici má v súčasnosti 850 žiakov a ponúka nielen kvalitné vzdelanie, ale zabezpečuje aj starostlivosť v kluboch detí a mimoškolskú činnosť v 36 záujmových krúžkoch. Aj umelecké talenty sa majú kde uplatniť. Napríklad vo folklórnom súbore Fialečka, alebo v hudobno-pohybovom útvare Šrobárik. Vlani táto ZŠ získala v celoslovenskej súťaži diplom Najlepšia otvorená škola na Slovensku.
Jednotlivé ZŠ sa v posledných rokoch začali aj vo vzdelávaní špecializovať. Popri klasických osnovách a záujmových krúžkoch sa snažia rodičom uľahčiť výchovu aj inak. Napríklad ZŠ na Ul. Matice slovenskej pomáha rodinám s deťmi, ktoré majú rečovú vadu. "Pravdepodobne otvoríme len jednu prvú triedu s jazykovým variantom. Rodičia majú záujem len o anglický jazyk, nemčina ide akosi do útlmu, ale máme aj alternatívnu logopedickú triedu, v ktorej sa deťom odborníci venujú 10 hodín týždenne. Máme už isté skúsenosti, preto sme sa rozhodli pre novinku a v budúcom školskom roku otvoríme pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou prípravné ročníky," uviedla riaditeľka spomínanej školy Renáta Borščová. V praxi to bude znamenať, že logopédi sa budú deťom venovať 12 vyučovacích hodín týždenne, zoznámia sa s prostredím školy a potom bude ich nástup do prvého ročníka jednoduchší. Zápis je možný až do konca júna, ale podľa riaditeľky sa už teraz ukazuje, že záujem bude o najmenej tri triedy.
V súčasnosti má ZŠ Matice slovenskej 320 žiakov. Vari aj preto, že stavili na osobitný prístup, majú triedy s nižším počtom žiakov. Popri logopedickej starostlivosti integrujú do tried aj deti s civilizačnými chorobami. "Tieto deti, či už sú po dlhších nemocničných pobytoch, operáciách, epileptici, alebo kardiaci, potrebujú menšie kolektívy a individuálny prístup učiteľov. Dávame im šancu, aby pre nich učenie nebolo stresujúce," dodala R. Borščová. Pre telesne postihnuté deti zabezpečujú aj hipoterapiu, ergoterapiu, dokonca aj terapiu so psami. Vedú tiež 23 záujmových krúžkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš