jaskyniarmi na Dreveníku v blízkosti Spišského hradu.
Ako pre KORZÁR uviedol archeológ Marián Soják zo Spišskej Novej Vsi náušnice patrili nositeľom otomanskej kultúry. Na prvý pohľad mohutné šperky tepané z medeného plechu si ženy pripli do vlasov alebo do závoja. Vtedajšia doba bola typická delením na spoločenstvá podľa majetku a dá predpokladať, že majiteľka nájdených záušníc bola zámožnejšia žena.
Šperky sa dostali do rúk odborníkom vďaka bratom Šusterovým z Hrišoviec v okrese Gelnica, ktorí sú zanietení jaskyniari. "Náušnice našli v hlbokej 45 -metrovej priepasti v novoobjavenej jaskyni, ktorú pomenovali práve podľa objavu Bronzová," upresnil M. Soják. Archeológovia takéto náušnice nachádzajú hlavne v hroboch alebo v hromadných náleziskách. Okrem tepaného bronzu, vyrábali sa napríklad aj zo zlata. "Podobné nálezy evidujeme zo Spišského Štvrtka," upresnil M. Soják.
Dreveník pri Spišskom Podhradí je významná archeologická lokalita, osídlená bola už pred 40-tisíc rokmi. V 11. storočí sa tam skončilo osídlenie a presunulo sa na neďaleký kopec, kde dnes stojí Spišský hrad.
Na našu otázku, či tieto šperky budú môcť obdivovať aj bežní ľudia, M. Soják vysvetlil: "Záušnice vyčistíme a zakonzervujeme. Ich snímky komplet so sprievodnými nálezmi budú zverejnené v odbornom periodiku. Nálezy zvykneme vystavovať aj na niektorých výstavách. Dobrú spoluprácu máme napríklad s Podtatranským múzeum v Poprade," dodal S. Soják.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš