Majster Pavol z Levoče. Sv. Juraj je súčasťou kaplnky v interiéri Chrámu sv. Jakuba v Levoči.
Ako pre KORZÁR uviedol vedúci ateliéru Ivan Tkáč, dielo je zaujímavé aj tým, že práve vďaka tejto práci prešiel Majster Pavol z učňovského do tovarišského stavu. „Na naše pomery to bola akási dizertačná práca," skonštatoval s úsmevom I. Tkáč.
Na súsoší momentálne pracuje reštaurátor Peter Hric. V čase návštevy v ateliéri nás zaujal malý prístroj podobný hodinám, položený na soche. „Dôležitá je vlhkosť a teplota prostredia pri reštaurovaní, preto to meranie. Ideálne je, ak je v dielni 17 stupňov Celzia a vlhkosť nad 60 percent," vysvetlil nám P. Hric.
Súsošie, ktoré levočský majster zhotovil z lipového dreva niekedy v roku 1515, je poškodené zubom času, pod zlý stav sa podpísala aj vlhkosť v kostole. Naposledy bolo reštaurované v 50. rokoch minulého storočia. „Ide o uvoľnenú polychrómiu (povrchová úprava - pozn. red.)," upresnil P. Hric, čo všetko musí na vzácnom súsoší zreštaurovať. Aj laik okamžite na prvý pohľad spozná, že ide o typické dielo Majstra Pavla. „Do jeho dielne sa dá zaradiť hlavne podľa typických čŕt tváre," vysvetlil P. Hric.
Práce na súsoší by mali byť ukončené v apríli v tomto roku. Bohužiaľ, jedinečné a vzácne dielo zatiaľ verejnosť nebude môcť obdivovať. „V kaplnke, ktorej je sv. Juraj súčasťou, sa nachádzajú vzácne klenoty, preto doteraz nebola verejnosti prístupná. Na túto tému sa však rokuje s miestnym dekanom," dodal I. Tkáč.
Ako pre KORZÁR uviedla historička Eva Špaleková, spomínaná kaplnka bola zhotovená v roku 1392 na žiadosť košického mešťana, ktorý chcel byť v Levoči pochovaný. V roku 1515 Majster Pavol doplnil kaplnku o spomínané súsošie, a to sv. Juraja na koni.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš