ľudí mala ku koncu minulého roka iba štyroch občanov bez práce. Z vyše 260 ekonomicky aktívnych to zodpovedá vyše dvojpercentnej nezamestnanosti. Jedinečné číslo by mohli závidieť Údolčanom aj v Bratislave.
"Možno je to samotnou mentalitou ľudí. Chcú pracovať a za prácou sú ochotní aj vycestovať," myslí si miestny starosta Emil Knap. Ako sme sa dozvedeli priamo od tunajších, množstvo Údolčanov odchádza za prácou do ďalekého Írska. Niektorí pracujú v košických železiarňach, ďalší v Trnave, či v Bratislave. Najväčším zamestnávateľom v dedine je družstvo. V súčasnosti eviduje 54 vlastných pracovníkov.
Pozoruhodnou štatistikou boli zaskočení aj ľudia v dedine. "Ani som o tom nevedel a nezamýšľal sa nad tým. Určite to svedčí o tom, že, ľudia si prácu hľadajú. Ja si ale myslím, že ten kto chce robiť, tak ten si robotu aj nájde," domnieva sa Igor Fenďa.
V potravinách pracuje Margita Mikitová. Nepochádza z Údola, je tu vydatá. Rozhovor s ňou okolo nezamestnanosti sa z jej strany zvrtol do spomienok. "Dnes sú časy iné. Za komunistov mal robotu každý. Dnes môže byť človek rád, keď má čo i len minimálnu mzdu. Je to lepšie ako nič. Predsa z niečoho sa žiť musí," myslí si... a že v Údole takmer všetci pracujú nepokladá za mimoriadne prekvapivé. "Nielen rodičia sa starajú o rodinu. Dnes už na to myslia aj deti. Možno preto odtiaľ mladí odchádzajú. Peniaze je treba každému," zakončila pani Margita.
V obci majú dva kostoly. Gréckokatolíci, ktorí prevažujú i pravoslávni. Funguje tu prvý stupeň základnej školy i materská škola. Podľa starostu Emila Knapa sa obec môže pochváliť ďalšou raritou. Za vodu tu občania platia iba 150 korún na osobu za rok. Je to vraj nielen na slovenské ale aj európske pomery výnimočne nízka cena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš