nočného videnia.
Pod vedením švajčiarskeho inštruktora Tonyho Loevtchera sa piloti zdokonaľujú v používaní špeciálnych okuliarov NGV na videnie v tme. "Cez tieto okuliare piloti môžu vidieť napríklad svetlo baterky zo vzdialenosti 10 km, blikajúce svetlá sanitky na vzdialenosť 20 až 30 km a svetlo umiestnené na televíznom stožiari až do 100 km," vysvetlil hovorca LZZS ATE Pavol Svetoň. Inými slovami NGV okuliare umožňujú pilotom registrovať terénne prekážky, ktoré by za normálnych okolností nevideli.
Podľa hovorcu Svetoňa piloti už špeciálnu techniku na nočné videnie používali od januára minulého roka, "doteraz to však bolo len pri prevozoch pacientov medzi nemocnicami. Teraz sa ale trénujú lety v úplnej tme na záchranné akcie vo vysokohorskom teréne, na Zbojníckej chate vo Vysokých Tatrách a v okolí Slovenského raja." Po absolvovaní ročného špeciálneho výcviku budú leteckí záchranári schopní absolvovať aj tie najnáročnejšie záchranné akcie v nočnej oblohe.
P. Svetoň podčiarkol, že Slovensko je zatiaľ iba štvrtou krajinou v Európe, kde sa táto špeciálna technika používa v civilnom letectve. "Piloti si nové možnosti veľmi pochvaľujú, uľahčí im to prácu. V prvom rade však zvíťazí pacient. Keď doteraz pri nočnom zranení musel čakať, kým ho znesie horská služba, teraz bude môcť byť dopravený k lekárovi okamžite. Čas hrá pri zachraňovaní života veľmi dôležitú úlohu."
Na uskutočnenie nočného letu okrem špeciálnej techniky sú takisto potrebné, tak ako aj cez deň, optimálne poveternostné letové podmienky.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš