Ich deti opakovane nechodia do školy. V Nálepkove evidujú priemerne až dvadsať prípadov záškoláctva mesačne. Ak ide o viac ako 60 vymeškaných hodín, je to priestupok. Rodičia môžu prísť aj o detské prídavky.
"Rodičov záškolákov si predvolávam. Moje zákonné možnosti sú rodičom dohovoriť, druhý prípad je pokuta. Tá je však, bohužiaľ, častokrát nevymožiteľná," popísal R. Komar, ktorý má ako policajt na starosti okrem iného školské priestupky. Riešiť problém záškoláctva u osadníkov je ako začarovaný kruh. "Mnohokrát rodičia poriadne neovládajú slovenský jazyk, je problém komunikovať s nimi. Alebo dôvodia vetami typu, dcéra si nemala čo obuť, obliecť. Chodí pomaly, preto prišla neskoro do školy a tá už bola zamknutá...". Policajti sa dokonca stretli aj s prípadmi, že ich rodičia prišli prosiť, nech prídu postrašiť deti, pretože nechcú ísť do školy.
Lýdia Žigová nám povedala, že svoje deti aj zbije palicou, keď nechcú ísť do školy. "Pracujem na aktivačných prácach. Ráno vstávam už o pol šiestej, aby o siedmej mohla byť v práci. Deti ešte vtedy nebudím, je to skoro. Prichystám im však šaty, raňajky. Keď prídem poobede domov, tvrdia mi, že v škole boli," obhajuje sa táto matka. Okrem dospelých detí má ešte tri školopovinné, a to 14-ročného syna, 10- a 7-ročné dcéry. Jedna z nich je žiačkou v miestnej špeciálnej škole. "Po ôsmej hodine už školu zamykajú. Dcéra, keď príde neskoro, už sa nedostane dnu," popisuje ďalší dôvod L. Žigová, prečo jej deti vymeškali niekoľko desiatok hodín v škole.
Okrem záškoláctva tento policajt rieši v škole rôzne bitky medzi deťmi. Zarážajúce napríklad je, že učiteľ zobral 13-ročnému chlapcovi ozubené prevodové koleso z bicykla, prerobené na boxer (na snímke). "Našťastie dieťa ho nepoužilo, ak by s tým niekoho napadol, mohol by ho aj zabiť," dodal R. Komar. Prípad riešili ako priestupok.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš