Domov sa skoro vždy vracia s plným košíkom. To, čo sa deje teraz, však ešte nezažila. Huby totiž pod Tatrami neprestali rásť ani počas zimy. Dôkazom sú jej skvelé fotografie.
„Je to dosť nezvyčajné. Nedávno som bola v lese neďaleko Kvetnice a našla som peniazočky smrekové, ktoré sa v týchto končinách vyskytujú najskôr v marci. Mimochodom, je z nich výborná polievka," vysvetlila hubárka.
Okrem peniazočiek narazila na svojich potulkách lesom na ďalších minimálne päť druhov húb. Napríklad na plamienky zimné, prilbičky, či tanečnice poľné. „Také niečo som ešte nezažila. Veď hubárska sezóna začína v týchto končinách v apríli a končí sa príchodom prvých mrazov, teda koncom októbra," konštatovala E. Bohunická.
Za výskyt viacerých húb môže neprimerane teplá zima. V niektorých dňoch teploty ani v noci neklesajú pod bod mrazu. V Poprade padlo od začiatku roka niekoľko denných rekordov, maximálna denná teplota ešte neklesla pod nula stupňov. Práve to nahráva hubám do karát. „Mycélium, teda podhubie, z ktorého vyrastá na povrch plodnica, vlastne nemalo kedy zamrznúť. Stále pokračuje v činnosti. Preto aj huby stále rastú," vysvetlil amatérsky mykológ Ladislav Nulas. On sám pred niekoľkými dňami tiež objavil niekoľko húb v lesoch neďaleko Liptovského Mikuláša. Na zatvorenom balkóne mu dokonca zakvitli muškáty.
Sedemdesiatročný Karol Varády z Popradu si myslí, že hubárom pod Tatrami sezóna de facto ani neskončila a pokračuje ďalej. „Na huby chodím 40 rokov a v Poprade bývam asi 30. Nepamätám si ale, že by som v januári našiel. Všade bol meter snehu, alebo bol strašný mráz. Tým, že nemrzne, môžu v podstate všetky huby rásť," uzavrel Popradčan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš