zniesť pracovníci novoveskej firmy Brantner nova. Kým v niektorých západných krajinách je triedenie na vysokej úrovni a dokonca domácnosti už rozdeľujú bio odpad zo zeleniny a ovocia, Slovensko je v plienkach vrátane Spiša. Manažér odpadového hospodárstva Štefan Šlenker však optimisticky konštatuje, že ľudia sa postupne učia a v triedení odpadu sa zlepšujú.
"Najhoršie je to v lete, kedy neumytý odpad najviac zapácha. Každý, kto do kontajnera či vreca hádže špinavý odpad, by mal v prvom rade myslieť na to, že pri triediacej linke pracujú ľudia," upozorňuje Š. Šlenker.
Do haly práve privážajú triedený odpad, dnes by to mali byť iba PET fľaše a kovové obaly. Realita je však iná. Na prvý pohľad zaujme veniec z umelej čačiny, plastová časť z počítača či splachovač zo záchodu. Š. Šlenker nám okrem iného ukazuje aj zbierku pokazených varných kanvíc, ktoré Spišiaci nahádzali do kontajnerov s plastmi.
Obrovská hora odpadu putuje na dopravník. Po páse odpad prichádza do kabíny, kde Štefan Rudzan a Milan Mitter pri linke musia triediť to, čo Spišiaci nahádzali do kontajnerov. "Aha, dnes sme medzi PET fľašami našli aj búrske oriešky," s úsmevom hovorí M. Mitter a zároveň z pohybujúceho sa pásu vyhadzuje umelý kvet. Chlapi sa nám priznávajú, že práca za týmto pásom je poriadna makačka. Trpia oči, ruky, hodiny stoja na nohách.
Vytriedené fľaše podľa farieb putujú do jednotlivých boxov. Odtiaľ ďalej na dopravník do lisu. Zaujímavé je, že váha lisu je 30 ton. Štefan Beregházy viaže zlisované baly fliaš, jeden váži asi sto kíl. Denná norma je "vyrobiť" jednu tónu balíkov. Lis dokáže do jedného balíka natlačiť až 2 500 fliaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš