ich na prešovskej radnici evidovali už 2 548. Tí za ne zaplatili daň vo výške 2 milióny 56-tisíc korún. Od dane za psov sú oslobodení len dôchodcovia bývajúci v rodinných domoch, alebo ťažko zdravotne postihnutí. Oslobodenie od dane však platí len pre jedného psa, ak je ich viac, chovateľ musí zaplatiť daň za každého ďalšieho. Mimochodom, ročná daň predstavuje 2-tisíc korún pre chovateľov v bytových domoch a 500 korún v rodinných domoch. Výška tejto dane sa zrejme nebude meniť ani v tomto roku. Pravda však je, že mnohých výška dane odradila a radšej prihlásili svojich miláčikov na vidieku, kde majú príbuzných. V Prešove sa tak môže pohybovať oveľa viac psov, ako je v evidencii.
Zaujímalo nás, ako sa suma zo zaplatenej dane využíva. "Príjmy z dane za psa nie sú účelovo určené. Používajú sa na pokrytie bežných potrieb v meste, ako je čistenie zelene od výkalov, prípadne na výmenu piesku v pieskoviskách," reagoval na našu otázku tlačový tajomník mestského úradu Michal Kaliňák.
Mesto má však aj iné výdavky. Najmä vtedy, ak sa rodiny už nechcú starať o psov a namiesto toho, aby ich odniesli do útulku, nechávajú ich túlať sa v uliciach. Časom ohrozujú ľudí, ochorejú, preto mesto musí vynaložiť peniaze na ich odchyt. Najkritickejším bol rok 2003, kedy na odchyt vynaložila radnica 502-tisíc korún a na údržbu výbehu pre psov 220-tisíc korún. V roku 2005 sa už náklady na odchyt znížili na sumu 206-tisíc korún. Porovnávanie s minulým rokom ešte nie je možné, lebo takýto údaj zatiaľ nebol zverejnený.
V súčasnosti je v databáze evidovaných 2 522 chovateľov psov, pre ktorých mesto zabezpečuje aj hromadnú vakcináciu prostredníctvom veterinárov. Poplatok za každú vakcínu je sto korún. Spravidla ho inkasuje veterinár, ktorý poskytuje chovateľom túto službu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš