je však isté, je to choroba, ktorá si vyžaduje 24-hodinovú nepretržitú starostlivosť.
Zdravotné problémy sprevádzali malého Samka už od narodenia. "Narodila sa so zápalom pľúc. Vtedy došlo aj k nedostatočnému okysličeniu mozgu a zrejme vtedy sa choroba spustila," začína rozprávanie Samkova mama, Gabriela Timková a pokračuje: "Synček dostal silné antibiotiká a tie mu spôsobili zaplesnenie celého organizmu. Tento stav trvá dodnes, takže bojujeme aj s týmto ochorením. Je to tiež z príznakov autizmu."
Prvé problémy sa začali prejavovať, keď mal chlapček tri a pol mesiaca. Detská neurologička si všimla, že dieťa zaostáva. Nedvíhal hlavičku a a nerobil ani iné úkony, ktoré bežne robia deti v jeho veku. "Začali sme s Vojtovou metódou a to nás postavilo na nohy. Ide o reflexné cviky, ktoré som cvičila so Samkom a veľmi mu pomohli. Cvičili sme aj štyrikrát denne."
Keď mal chlapček pol roka, dostal prvý epileptický záchvat. "Mnoho detí s autizmom má aj epilepsiu," vysvetľuje G. Timková, ktorú teší že táto choroba sa Samkovi postupne zlepšuje. No chlapček trpí aj ďalším ochorením. Musí držať prísnu a finančne náročnú diétu. "Samko nesmie jesť klasickú múku, ktorá obsahuje lepok, piť mlieko a jesť mliečne výrobky, lebo obsahujú kazeín. Pečiem mu špeciálny chlieb. Nejedáva ani cukor. Vyhýbame sa chemicky upravovaným potravinám. Môže piť len špeciálne upravovanú vodu, zbavenú nečistôt. Aj toto ochorenie súvisí s autizmom."
Autizmus u synčeka si rodičia všimli, keď mal dva roky. "Videla som, že Samko má problém s očným kontaktom a okrem toho nerozprával. Učím ho komunikovať inak, náhradnými formami. Niečo však dokáže povedať, tak máme nádej, že možno bude rozprávať," hovorí mladá matka.
Autistické dieťa žije vo svojom svete. Robí svoje takzvané autistické rituály napríklad zaujme ho vypínač na svetlo. Tejto činnosti sa dokáže venovať aj niekoľko hodín denne bez prestania. "Nie je možné, aby sa dieťa takto správalo a preto tento návyk musí rodič odstrániť," vysvetľuje G. Timková a dodáva: "Takéto dieťa sa aj hrá inak ako ostatné deti. Napríklad s autíčkom sa nehrá tak, že si ho púšťa, ale napríklad, že točí sústavne hračku v ruke. Týmto deťom chýba predstavivosť."
Samko teda nerozpráva a je hyperaktívny. Tak, ako každé dieťa s autizmom, aj on potrebuje, aby sa mu niekto odborne venoval. A to platí aj o predškolskom zariadení. A tu sa začínajú pre rodičov aj pedagógov problémy. "Samko nemôže ísť do klasickej škôlky. Keď má pedagóg v triede okolo dvadsať detí, nemá dostatok času venovať sa autistickému dieťaťu. Preto sa môže stať, že takéto dieťa presedí alebo preleží celý deň samotné v kúte, alebo sa bude dlhý čas venovať svojmu autistickému rituálu. Tieto deti naozaj potrebujú špeciálny prístup. Niektorí rodičia to však nechcú pochopiť, ale myslím, že časom prídu na to, že ich dieťa naozaj potrebuje individuálny prístup. Iba tak sa neskôr môžu začleniť do bežnej triedy a do bežného sveta," vysvetľuje G. Timková.
Svoje dieťa chce preto zapísať do špeciálnej materskej škôlky pre autistov. Tá vzniká v Prešove a deti do nej začnú chodiť v septembri. "Lenže štát sa k nám postavil doslova macošsky a likvidačne," hovorí zakladateľka spomínanej škôlky Eva Turáková. Podľa zákona majú obce totiž povinnosť financovať súkromné a cirkevné zariadenia pre postihnuté deti do výšky nie sto, ale 90 percent štátnych školských zariadení. "Tých chýbajúcich desať percent predstavuje ročne na jedno autistické dieťa 30tisíc korún. A tie nám budú chýbať. Rodičia týchto detí sú už aj tak finančne zaťažení tým, že jeden z nich väčšinou nepracuje. My nechceme, aby chýbajúcu sumu znášali rodičia, ale neviem si predstaviť, ako budeme fungovať, keď nám budú chýbať peniaze," vysvetľuje E. Turáková a dodáva: "Keďže tieto deti potrebujú individuálny prístup, rozhodli sme sa, že jeden pedagóg sa bude venovať dvom deťom. Naše zariadenie bude určené aj pre deti zo širšieho okolia. My suplujeme štát, ktorý takéto zariadenie nevytvoril a štát nám ešte sťažuje situáciu," uzavrela E. Turáková.
Čo je autizmus
Autizmus je zaradený medzi pervazívne (prenikavé) vývojové poruchy osobnosti. Táto skupina porúch je charakteristická triádou poškodení vzájomnej spoločenskej interakcie, spôsobu komunikácie, imaginácie (stereotypný repertoár záujmov).
V súčasnosti sa hovorí o autistickom spektre, keďže výraznosť poruchy jednotlivých zložiek môže byť rôzna. Autizmus je často spojený aj s inými poruchami, správanie je však iné, než pri týchto poruchách bez spojenia s autizmom. Diagnostika autizmu je dlhodobý proces, prebieha porovnávaním so správaním normálneho dieťaťa v danom veku v rôznych oblastiach. Sekundárne znaky, ktoré ešte nemusia znamenať autizmus, ale sú preň veľmi príznačné sú:
- chýbajúci zrakový kontakt
- lipnutie na rituáloch, záchvaty hnevu pri zmenách
- zvláštne záľuby, neobvyklé predmety ako hračky, spôsob hrania sa s hračkami iný než o ostatných detí
- neschopnosť správať sa primerane spoločenskej situácii (napr. nerozumie rozdielu medzi súkromím a verejnosťou)
- uzavretosť do seba, vyhýbanie sa iným ľuďom, chýbajúce vzťahy s rovesníkmi - záľuba v rytmických pohyboch ako točenie, kývanie
- poruchy vývinu reči - opakovanie slov bez pochopenia zmyslu, nevyvinutá reč chýbajúca predstavivosť pri hre, doslovné chápanie viet, neschopnosť abstrakcie (konkrétne slovo sa viaže len na konkrétny predmet, činnosť)
Keďže osoby s autizmom majú poruchy komunikácie, zvyknú používať niečiu ruku ako nástroj, ktorým niečo dostanú. Z vlastnej neschopnosti niečo vyjadriť a byť pochopený, mávajú poruchy správania. Často nie sú schopní vytvoriť si ani posunky, ktoré by nahradzovali slová.
Je dokázané, že autizmus je porucha mozgu, nevie sa však, čo ju spôsobuje, ako prebieha, ani ako je ovplyvniteľná. Existujú rôzne terapie, ktoré sa snažia naučiť osoby s autizmom komunikovať.
Je tiež zistené, že veľký rozdiel môže v ich správaní spôsobiť diéta. Najčastejšia je diéta GFCF (bezgluténová a bezkazeínová), jej účinky však nie sú univerzálne. V súčasnosti sa vo svete skúma metabolizmus osôb s autizmom, pretože sa odhaľuje spojitosť medzi ich neschopnosťou spracovávať niektoré látky a ich správaním.
(jšt)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš