Dcéra pani Aleny sa prednedávnom vydala za Čecha. Zatiaľ obaja pracujú v Českej republike. Bytová situácia jej manžela sa však zmenila, vplyvom dedičstva nastala zmena vlastníctva domu, kde mal donedávna trvalý pobyt. Preto sa rozhodol aj s manželkou presťahovať sa na Slovensko. Chce sa u nás prihlásiť na trvalý pobyt. Na žiadnej z inštitúcií, ktorú oslovili, im však pracovníci nedokázali vysvetliť, ako majú v takomto prípade postupovať.
„Z ohlasovne mestského úradu nás poslali na cudzineckú políciu. Tam nás pracovníci odkázali na ohlasovňu. Posielali nás od jedných dverí do druhých. Chcem poukázať na to, že ak občan potrebuje vybaviť voľajaké úradné záležitosti, úradníci mu nevedia poradiť a poskytnúť správne informácie," konštatuje A. Adamová.
Vec je pre nich o to nepríjemnejšia, že na vybavenie spomínaných záležitostí nemajú dostatok času. „Dcéra aj jej manžel prídu vo februári na Slovensko na štyri pracovné dni, v priebehu ktorých musia stihnúť všetko vybaviť. Kým sa sem natrvalo presťahujú, musia sa ešte na určitý čas vrátiť do Čiech do práce," vysvetľuje.
Podľa zákona o pobyte cudzincov sa pobyt občana Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktorý sa chce zdržiavať na území Slovenskej republiky dlhší čas ako tri mesiace, považuje za pobyt na základe prvého povolenia. O jeho registráciu môže požiadať. Žiadosť o registráciu prvého povolenia sa podáva na úradnom tlačive osobne na policajnom útvare na príslušnom oddelení hraničnej a cudzineckej polície.
„K žiadosti o registráciu prvého povolenia je občan EHP povinný predložiť cestovný doklad. Ak cestovný doklad k žiadosti nepredloží alebo je nežiaducou osobou, policajný útvar žiadosť o registráciu prvého povolenia neprijme. Policajný útvar vydá v deň podania žiadosti o registráciu prvého povolenia potvrdenie o registrácii prvého povolenia, v ktorom uvedie meno, priezvisko a bydlisko registrovanej osoby a dátum registrácie," informovala nás zástupkyňa hovorcu Prezídia Policajného zboru Andrea Polačiková.
Polícia na požiadanie vystaví po predložení úradného tlačiva doklad o pobyte s platnosťou najviac na päť rokov, ak sa zaregistroval na policajnom útvare. Pre vydanie dokladu o pobyte je potrebné priložiť k žiadosti dve fotografie s rozmermi 3 x 3,5 cm z toho istého negatívu zobrazujúcu aktuálnu podobu cudzinca. Doklad o pobyte vystaví polícia cudzincovi do 60 dní od hlásenia pobytu alebo podania žiadosti. Zároveň vydá žiadateľovi v deň podania žiadosti potvrdenie o jej prijatí.
Na otázku, či Prezídium Policajného zboru neplánuje vytvorenie podateľní na jednotlivých oddeleniach cudzineckej polície s vyškolenými pracovníkmi, ktorí by vedeli informovať občanov, A. Polačiková dodala: „Na jednotlivých oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru nie sú vytvorené podateľne. Príslušníci PZ zaradení na jednotlivých oddeleniach cudzineckej polície PZ sú pravidelne oboznamovaní s aktuálnymi predpismi a legislatívnymi zmenami v zákone o pobyte cudzincov na území Slovenskej republiky. Spomínaný zákon o pobyte cudzincov legislatívne upravuje pobyt v rámci vnútrozemia Slovenskej republiky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš