lesy, ktoré boli v minulosti súčasťou vojenského pásma. V hre sú obrovské peniaze. Mesto Levoča tvrdí, že zatiaľ utrpeli škodu vo výške takmer 50-miliónov korún. Pre ilustráciu, iba v prípade odvolávacieho konania Levočania zaplatili poplatok pol milióna korún.
Spor medzi Levočou a vojenskými lesmi trvá už niekoľko rokov. Najprv išlo o 6-ročné súdne ťahanice. „Ministerstvo obrany SR neuznalo vlastnícke právo Levoči na lesy, ktoré mesto užívalo 800 rokov. Až dvakrát rozhodoval Najvyšší súd SR. Ten právoplatne rozhodol, že mesto Levoča sa stalo vlastníkom lesov na základe reštitučného zákona k 1. 11. 1994," uviedol právny zástupca mesta Levoča Štefan Kamenický (na snímke). Tento spor trval do roku 2000. Išlo o 2-tisíc hektárov lesa.
Kameňom úrazu však je, že organizácia, zriaďovateľom ktorej je Ministerstvo obrany SR, napriek rozsudku Najvyššieho súdu v levočských lesoch naďalej ťaží drevo. „Keď nám lesy patrili od roku 1994, tak tam nemôže niekto hospodáriť, ťažiť a hovoriť, že ťažil legálne," domnieva sa Š. Kamenický.
Mesto sa opäť dovolávalo pravdy na súde. Tu však nastal naozaj zaujímavý zvrat. „Okresný súd vo Zvolene a Krajský súd v Banskej Bystrici zaujali stanovisko, že vojenské lesy tu mohli ťažiť po 1. 11. 1994. Mesto má názor, že nemohli ťažiť. Podľa odborníkov za žalované obdobie nám vznikla škoda do 50 miliónov korún," dodal Š. Kamenický.
Mesto Levoča preto dáva podnet na podanie mimoriadneho dovolania Generálnemu prokurátorovi SR. Rozhodli o tom poslanci na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva. V praxi to znamená, že generálny prokurátor posúdi spis. Ak bude akceptovať námietky Levočanov, v spore rozhodne Najvyšší súd SR.
KORZÁR požiadal o stanovisko Vojenské lesy a majetky, odštepný závod v Kežmarku. Riaditeľ Ján Jurica nám povedal: „Sme v právnom štáte, v ktorom rozhoduje súd. My tento rozsudok akceptujeme. Ťažíme iba tam, kde nám to dovoľuje zákon."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš