získala Trnava aj vďaka tomu, že na jej území je postavených množstvo kostolov. Podľa informácií hovorcu mestského úradu v Trnave Pavla Tomašoviča je ich spolu trinásť. Najviac, desať patrí rímsko-katolíkom, jeden evanjelikom a v meste sú aj dve synagógy. V Poprade však aj vďaka nebývalému stavebnému boomu stojí pätnásť chrámov a ďalší je pred dokončením. A to ešte do počtu nepočítame židovskú synagógu, v ktorej dnes sídli tlačiareň.
Posledný kostol postavili v metropole pod Tatrami v minulom roku. Stánok pre pravoslávnych veriacich vyrástol v parku na Popradskom nábreží. Ďalší nový kostol stavajú gréckokatolíci na sídlisku Juh. V Poprade žijú veriaci viacerých vierovyznaní. Najviac kostolov užívajú rímsko-katolíci, nasledujú evanjelici. Po jednom chráme si v meste pod Tatrami postavili pravoslávni, gréckokatolíci a veriaci baptistickej cirkvi.
A prečo je v Poprade tak veľa kostolov? „Odpoveď je jednoduchá. Poprad sa skladá z piatich malých spišských mestečiek. Každé malo svoj kostol, po reformácií k nim pribudli ďalšie, takže ich počet sa zvýšil. To, že ich je až šestnásť, som ale netušil," prekvapene konštatoval rímsko-katolícky farár zo Spišskej Soboty Michal Lipták. Ten si dokonca myslí, že kostolov bude v meste ešte viac. Rezervy má vraj sídlisko Juh. Popradu by však prívlastok druhý slovenský Rím nedal. „Kostolov síce máme viac ako v Trnave, ale nie sú také honosné," vysvetlil kňaz.
Primátora Popradu Antona Danka zaujímavý paradox milo prekvapil. „Osobne som si vôbec neuvedomil, že máme v meste tak veľa kostolov. Myslím si, že pomenovanie Popradu na slovenský Rím by nebolo od veci. Veď tu máme aj pobočku Katolíckej univerzity," uviedol primátor.
Trnavčania ústami hovorcu magistrátu potvrdili, že názov slovenský Rím si nechcú nechať iba pre seba. „My toto pomenovanie mesta oficiálne nepoužívame. Vymysleli si ho ľudia na základe historických udalostí. Budeme ale radi, keď budú na Slovensku dva malé Rímy," uzavrel Pavol Tomašovič.
Popradské naj
Najväčším popradským kostolom je Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie na Mnoheľovej ulici. Do jeho útrob sa naraz zmestí okolo tisíc ľudí. Najmenším chrámom je kostolík v mestskej časti Kvetnica s kapacitou asi 60 miest. Najstarším je Kostol svätého Egídia na rovnomennom námestí v centre Popradu. Postavili ho začiatkom 13. storočia. Naopak najmladším je zatiaľ nedostavaný gréckokatolícky chrám na sídlisku Juh. Najkrajší a najvzácnejší interiér má Kostol svätého Juraja v Spišskej Sobote. Nachádza sa v ňom šesť vzácnych oltárov. Hlavný oltár vytvoril slávny Majster Pavol z Levoče. Zaujímavosťou je aj to, že všetky z vyššie spomenutých naj kostolov, okrem najmladšieho, patria rímsko-katolíckym veriacim.
Kde je koľko chrámov
Staré mesto - 4
Sídlisko Juh - 2
Veľká - 3
Spišská Sobota - 2
Matejovce - 2
Stráže - 2
Kvetnica - 1
SPOLU: 16
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš