poukázal na podľa neho zrejmý konflikt záujmov v prípade konateľa spoločnosti, ako aj ekonomické problémy.
Hagyari skonštatoval, že pre neho táto kauza nie je sporom medzi konateľom firmy Jozefom Kislíkom a ekonómkou spoločnosti Anny Sabolovej. „Spor má pre mňa iné dimenzie. Prvou je konflikt záujmov. Ide o reálny konflikt záujmov konateľa spoločnosti, ktorý je zároveň poslancom mestského zastupiteľstva."
Hagyari pripustil, že zákon na tento problém nemyslel. Zákon o obecnom zriadení totiž za konflikt záujmov považuje okrem iných prípad, keď je poslanec v štatutárnom orgáne príspevkovej alebo rozpočtovej organizácie mesta či obce, paradoxne však tento problém nerieši v prípade, ak je poslanec v štatutárnom orgáne obchodnej spoločnosti, ktorej vlastníkom je mesto alebo obec. „Naším zámerom však nie je využívať dieru v zákone, ale odstrániť konflikt záujmov - potencionálny, aj morálny," zdôraznil Hagyari.
Druhým aspektom problému je podľa Hagyariho ekonomika. Uviedol, že Prešov Real spravuje majetok mesta v hodnote 220 miliónov korún. Pritom miera zisku pre mesto z tejto činnosti za posledné roky bola nepatrná. V roku 2002 dal Prešov Real do mestského rozpočtu 35-tisíc korún, v roku 2003 to bolo 29-tisíc Sk, v roku 2004 79-tisíc korún a v roku 2005 13-tisíc korún: „Podľa mojich informácií veľmi podobné budú aj výsledky hospodárenia za rok 2006. Je skrátka nemožné, aby mestský majetok bol takto spravovaný."
Hagari dodal, že existuje silné podozrenie, že v spoločnosti Prešov Real sa nehospodárne nakladá s majetkom. „To sú dôvody, pre ktoré budem žiadať výmenu vedenia tejto mestskej firmy, a to bez ohľadu na spor medzi pánom Kislíkom a pani Sabolovou."
Odbor mestského majetku podľa neho za súčasných platových podmienok dokáže ľahko spravovať aj tento mestský majetok. Tým pádom bude môcť garantovať aj to, že ekonomický výsledok zo spravovania nebytových priestorov mesta bude na konci roka 5 miliónov korún. „Ekonomický výsledok zo spravovania mestského majetku by sa mal pohybovať minimálne vo výške 5 až 20 percent. Ak by sme zobrali priemer desať percent, tak do mestského rozpočtu by malo pribudnúť ročne 20 miliónov korún," podotkol.
Postup krokov Hagyari následne aj konkretizoval. Chce, aby sa do vedenia v spoločnosti Prešov Real na prechodnú dobu dostali odborníci: „Aby sa zefektívnili finančné toky. Následne by sme túto spoločnosť zrušili. Mám totiž pocit, že sa tam tuneluje majetok mesta. Podľa mojich informácií sa tam nerobia výberové konania v zmysle verejného obstarávania. Robia sa priame zákazky na základe osobných kontaktov."
Konateľ eseročky Prešov Real Jozef Kislík pokladá vyhlásenia primátora za nepravdivé, ku konfliktu záujmov podľa neho nedošlo, rovnako tak výhrady k hospodáreniu firmy pokladá za neopodstatnené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš