predstavovať potencionálne ohrozenie ich zdravia a života. Tvrdia tak aspoň posledné správy z prostredia štátnej ochrany prírody.
Na toto nebezpečenstvo na jeseň minulého roka v médiách viackrát upozorňovali predstavitelia Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u. Ako príklad neželaného scenára uvádzali tragický príbeh nemeckej turistky usmrtenej padajúcim stromom v národnom parku Šumava. Jadrom problému bola interpretácia zákona o ochrane prírody. Ten v prípade ohrozenia zdravia a majetku umožňuje zasahovať v územiach s najvyšším stupňom ochrany bez udelenia výnimky od kompetentných orgánov. "Nachádzame sa v stave právnej neistoty, kedy nevieme, či za spílenie vyschýnajúcich stromov nebudeme stíhaní. Tu treba konať rýchlo, proces udeľovania výnimiek však trvá strašne dlho," vyjadroval sa pre médiá v októbri riaditeľ ŠL TANAP-u P. Líška.
Juraj Švajda zo Správy TANAP-u nás informoval, že nakoniec sa podarilo nájsť spoločné riešenie problému. "Krajský úrad životného prostredia (KÚ ŽP) v Prešove vychádzajúc z nášho odborného stanoviska ŠL listom z 29. 12. 2006 informoval, že spiľovanie odumierajúcich stromov pri chodníkoch je možné považovať za výnimku z podmienok ochrany chránených území."
Podľa vedúcej odboru ochrany prírody a krajiny KÚ ŽP v Prešove Marty Makarovej sa nevyžadovanie výnimky vzťahuje iba na samotné spílenie stromov. Inými slovami drevo musí ostať na mieste, jeho presun bez rozhodnutia úradu nie je možný.
KÚ ŽP v Prešove v liste lesníkov požiadal, aby v rámci spoločného riešenia bol pri označovaní napadnutých stromov na spílenie vždy prítomný zástupca Správy TANAP-u. "Takisto lesníkov žiadame, aby Správu TANAP-u o spílení stromu dva dni dopredu informovali. Takýto postup by mal predísť neskorším námietkam a podnetom rôznych mimovládnych organizácií na inšpekciu ŽP," vyjadrila sa M. Makarová. Podľa jej slov určený postup vychádza z pozitívnych skúseností v spoločných projektoch zabezpečovania protipožiarnej ochrany.
J. Švajda kritizoval medializáciu, ako metódu riešenia problémov v ich počiatočnej fáze. "Lesníci mohli listom požiadať KÚ ŽP o vysvetlenie už pred pol rokom. Nič im takisto nebránilo zdvihnúť telefón a overiť si u Vančuru (riaditeľ Správy TANAP-u - pozn. redakcie), či by spiľovanie týchto stromov bol problém. O ich námietkach sme sa museli dozvedieť až z novín."
Hovorca ŠL TANAP-u Marián Šturcel sa zatiaľ ku zvolenému riešeniu nechce vyjadriť. "List KÚ ŽP sme obdržali iba v piatok. Najskôr je ho potrebné poriadne preštudovať, potom zverejníme naše stanovisko." Z tých istých dôvodov čerstvého doručenia listu sa M. Šturcel nechcel vyjadriť ani ku Švajdovej výčitke o medializácii problémov a nedostatočnom informovaní partnerov.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš