NAPÍSALI STE NÁM - REAGUJETE - VAŠE LISTY
O pozemkoch pod OD Tesco
Každý Prešovčan pozná veľké panelové parkovisko pod obchodným domom Tesco v Prešove. Kedysi, za primátorovania pána Kopčáka, tam mesto pripravovalo výstavbu krytej plavárne, ktorá sa našťastie nerealizovala a ostalo iba pri projektoch. V ďalších rokoch sa mestské zastupiteľstvo pokúšalo pre výstavbu polyfunkčného objektu na tejto lokalite viackrát pomocou súťaže nájsť vhodného investora. Po prvých neúspešných pokusoch bola nakoniec vypísaná verejná súťaž, ktorej cieľom bolo získať ponuky na najvyššiu možnú cenu za mestské pozemky spolu s návrhom architektonického riešenia stavby...
Ako architekt - Prešovčan - a ako jeden zo súťažiacich z apríla 2006 som prekvapený úrovňou medializovaného návrhu vybraného investora, ktorý v mojich očiach laickým spôsobom - a rukou neumelou, ako sa hovorí - predstavuje náznak niečoho, čo sa diametrálne rozchádza s mojou predstavou o architektúre miliardovej investície v súčasnosti, a na najkrajšej, najcennejšej - a poslednej - lokalite v centre mesta. Myslím si, že v žiadnom meste na Slovensku (od Bratislavy po Humenné) si naši občania nezaslúžia takýto trest za to, že mestu sa podarilo napriek desaťročiam socializmu nezastavať tento pozemok, ktorý je ako stvorený pre výstavbu polyfunkčného objektu, a ktorý môže splniť aj tie najnáročnejšie požiadavky Prešovčanov.
Ak už mesto Prešov urobilo takýto závažný krok, a má investora, ktorý je ochotný zaplatiť dobrú cenu za lukratívne mestské pozemky, a vybudovať na nich za 1 miliardu podzemné garáže, maloobchodné jednotky, kancelárie, kino, reštauráciu, tržnicu a pod., dúfam, že je v moci mesta presadenie takého architektonického riešenia, ktoré zodpovedá súčasnosti. Nové mestské zastupiteľstvo a nový primátor by urobili záslužný krok, keby presvedčili investora, že občania si v tejto lokalite zaslúžia maximálnu kvalitu.
Na Slovensku i v Prešove je dosť architektov, ktorí by vedeli s maximálnym nasadením výrazne prispieť k úrovni riešenia tejto stavby - napríklad vo verejnej architektonickej súťaži, ktorej podmienky by boli v súlade s predstavami Slovenskej komory architektov. Takto sa totiž postupuje v niektorých iných mestách, a samozrejme, v celej kultúrnej Európe.
Takýto postup sa v Prešove osvedčil - napríklad pri súťaži na riešenie revitalizácie bytového fondu medzi Sabinovskou a Majakovského ulicou, ktorej výsledok je teraz v realizácii. Ostáva mi nakoniec uviesť aj malú epizódu pri verejnej diskusii v Čiernom orli v súvislosti s pripravovanou plavárňou. Vtedajší primátor sa ma opýtal, prečo sme (architekti) proti tejto plavárni. Vtedy som mu povedal, žeby bolo škoda túto lokalitu zabudovať smiešnou plavárňou, na ktorú mesto ani nemá dosť prostriedkov. A na otázku, čo teda myslím, že by bolo treba urobiť, som povedal - ak nemá mesto dosť prostriedkov na to, aby v tejto lokalite realizovalo objekt za niekoľko miliárd, v ktorom by popri iných veciach mohla byť aj plaváreň, tak nech nechá pozemok stáť ako parkovisko ďalšie desaťročia, kým nepríde investor, ktorý na to má. Teraz je len otázka, či sa už tak stalo.
Ing. arch. Pavol Lieskovský, Prešov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš