Vysokých Tatier. Niektorí Tatranci si už inde svoj šiesty január nevedia predstaviť.
„Chodím sem s rodinou každý rok. Je to pekné a milé stretnutie s takou atmosférou, že na budúce tu budeme určite znova," povedala nám Katarína Bohušová.
Viera Kundisová s rodinou a priateľmi takisto netrávila sviatok Troch kráľov na Starolesnianskej poľane po prvýkrát. „Jednak takýchto pôsobivých stretnutí s koledníkmi na okolí nie je veľmi veľa. Po druhé človek sem príde preto, lebo na takomto mieste hore v tatranskej prírode si viacej uvedomí veľa dôležitých súvislostí. A pre deti je to takisto zážitok."
Zakladateľ teraz už osemročnej tradície chatár Peter Petras (na snímke) mal so stavbou tohtoročného Betlehemu o čosi viac práce, ako po minulé roky. Pre teplé počasie vyžadovalo zhromaždenie vločkového stavebného materiálu viac úsilia. „Tentoraz sme sneh museli zvážať z okolia chaty. Ten bol taký sypký, že sa dal veľmi ťažko uchopiť. Preto sme použili takzvanú štrúdlovú metódu." Podstata metódy je nasledovná: zo snehu sa v okolí chaty vytvorila dlhá snehová štrúdla. Cez noc sa takto nechala premrznúť. Sneh potom stratil svoju sypkosť a dalo sa s ním pracovať.
Tvorcom tatranského Betlehemu príroda na poslednú chvíľu predsa len pomohla. „Posledný deň napadlo trocha snehu. Tým Betlehem dostal správnu čistú bielu farbu."
Tí, ktorí sa na trojkráľové stretnutie nestihli dostaviť, nemusia zúfať. Podľa chatára Petrasa v týchto dňoch pribudnú v okolí Betlehemu ďalšie ľadovo-snehové plastiky živých postáv s ľudovou tematikou.
Okrem lendackých koledníkov v krojoch tento rok ako novinka prítomným spríjemňovala chvíle v tom pravom zmysle slova aj „živá" goralská muzika pod husľovou taktovkou Daniela Dammera.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš