Obľúbené lepenkové lístky, ktoré sa predávali už v roku 1914, budú nahradené modernými. Zatiaľ sa predávajú na viac ako 100 staniciach.
S lepenkovými lístkami sa cestujúci stretávajú dnes ešte v niektorých obciach. Predávajú sa aj v osobnej pokladni na železničnej stanici v Kendiciach v Prešovskom okrese.
„Tieto lístky sa na jednotlivých staniciach majú postupne dopredávať do konca mesiaca. Už vo februári budem lístky predávať pomocou nového, moderného prístroja," povedala nám pokladníčka, zmluvná predajkyňa na železničnej stanici v Kendiciach Marta Dancáková. Podľa nej boli tieto cestovné lístky medzi cestujúcimi obľúbené. „Je škoda, že končia, mne sa páčili," povedal nám sklamane Prešovčan Michal. Iný názor má Jozef Mikolaj z Kendíc (na snímke). „Pamätám si na lepenkové lístky, akoby nie. Ale mne sa nepáčia, lepšie aj krajšie sú papierové. Tie lepenkové sú už podľa mňa zastaralé."
Lepenkové lístky, ktoré sa predávali aj vo veľkých mestách, boli rozdelené podľa kilometrov. Pokladník teda musel presne vedieť, koľko kilometrov je do požadovaného mesta a podľa toho vydal cestujúcemu lístok. Lístky boli pozakladané v takzvanom termione. „Dátumom sa označujú v komposteri," vysvetľuje M. Dancáková, ktorá lístky predáva a označuje práve týmto spôsobom. Kým sa začne s predajom na novom prístroji, M. Dancáková dopredá posledné kusy lepenkových lístkov. Okrem nich však predáva cestujúcim aj klasické, papierové, ktoré sú zatiaľ náhradným riešením.
„Je to zdĺhavé, lebo na tieto lístky treba vypisovať pomerne veľa údajov. Keď príde naraz viac ľudí, čo sa v Kendiacich stáva veľmi často, mám na to málo času. Najhoršie je to po siedmej ráno, keď ide vlak do Prešova. Preto, čo môžem, si pripravím a vypíšem vopred," prezrádza systém práce pokladníčka. „Neviem, ako to bude, keď sa spustí do prevádzky nový prístroj, lebo lístky tlačí pomalšie," obáva sa M. Dancáková, ktorá denne predávala okolo 80 kusov lepenkových lístkov. Teraz, v čase dopredaja je ich samozrejme menej. M. Dancáková však hovorí, že počet ľudí, ktorí cestujú vlakom, sa znižuje. „Kedysi cestovali ľdia vlakom viacej, ale za posledné dva-tri roky ľudia dávajú prednosť radšej autu. Keď sa na benzín poskladajú traja, štyria, vyjde ich cestovanie lacnejšie."
Podľa riaditeľa odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., Miloša Čikovského sa lepenkové lístky predávali od čias vzniku železnice. „Predávali sa napríklad už aj na električku do Viedne v roku 1914," hovorí Čikovský. Nové zariadenia, ktoré budú vydávať lístky, súvisia podľa jeho slov s tarifnou a cenovou politikou. „Nové zariadenia sú prepojené mobilnou komunikáciou a na konci zmeny sa vytlačí presná štatistika, uzávierka a podobne. Lepenkové lístky museli byť vyrobené na niekoľko mesiacov vopred, keďže mali natlačené kilometre aj cenu," vysvetlil M. Čikovský.
Modernizácia cestujúcim prinesie možnosť zakúpiť si všetky druhy cestovných lístkov presne tak, ako je to vo väčších mestách. Výnimkou nebudú ani lístky v predpredaji až 60 dní. V tomto roku sa pripravujú aj zákaznícke bezkontaktné čipové karty, ktoré budú náhradou za papierové preukazy Junior, Senior a ďalšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš