Čoskoro sa však chystá z oddelenia odísť. Dôvodom je slabé ohodnotenie jeho náročnej práce. "Môj plat je asi taký, ako je plat predavačky v nejakom hypermarkete. Mám pocit, že nemocnica funguje stále ako nejaká socialistická inštitúcia. A čo budem robiť? Chystám sa odísť do Mexika, kde budem pracovať ako animátor," potvrdil lekár.
Od roku 2005 odišlo len z OAIM 15 lekárov. Väčšina z nich s druhou atestáciou. Podľa slov primára Antona Laincza sa rozpŕchli buď do novovzniknutých súkromných záchranných služieb, alebo si našli lepšie ohodnotenú prácu v krajinách Európskej únie. Oddelenie podľa jeho slov v podstate funguje v krízovom režime. Okrem neho na OAIM ostali dvaja lekári s druhou atestáciou. K výške svojho platu sa vyjadril nasledovne. "Ak by som nemal nočné služby, rodinu neuživím," konštatoval primár. Noví lekári môžu do nemocnice prísť pracovať iba vtedy, ak primerane zarobia. "V praxi to znamená, že by im mali ponúknuť o sto percent viac, ako teraz," dodal A. Laincz.
Základný mesačný plat lekára po skončení štúdia je niečo málo cez 12 tisíc korún. Lekári s druhou atestáciou a desať ročnou praxou v popradskej nemocnici podľa slov riaditeľa Jozefa Tekáča poberajú základnú mzdu okolo 18 tisíc korún. Pritom napríklad vo Veľkej Británii si môžu zarobiť až 8 násobok toho, čo dostanú v NsP Poprad. "Momentálne nám chýba od 10 do 20 lekárov z druhostupňovou atestáciou. Najviac je to na oddelení OAIM, potom na neurologickom a kožnom oddelení," uviedol riaditeľ, ktorý len nedávno nastúpil do funkcie. Lekárov chce do nemocnice nalákať na vyššie platy. To, či sa mzdy zvýšia však záleží na tom, či zdravotné poisťovne nemocnici navýšia platby za výkony. "Od apríla chceme zaviesť nový mzdový poriadok. Lekári budú odmeňovaní individuálne, podľa kvality. Mzdy by tak v tomto roku mohli stúpnuť od 5 do 10 percent," prisľúbil J. Tekáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš