vypukla panika vyvolaná obavou, že kvôli získanému preukazu jednej z nových zdravotných poisťovní (ZP) ich držiteľom nebude po novom roku poskytnutá zdravotnícka starostlivosť. Novopoistenci väčšinou z rómskeho prostredia tvrdili, že za zmenu ZP im sprostredkovatelia zaplatili 50 korún. Ako nás včera informoval ihliansky starosta Ján Turek, nespokojní občania prostredníctvom obecného úradu zaslali novej poisťovni naspäť akceptačné listy, panika utíchla a problém s neošetrením sa po novom roku neobjavil.
Napriek nateraz k spokojnosti vyriešenému prípadu v jednej z východoslovenských obcí nás zaujímalo, či je podľa zákona prípustné ponúkať ľuďom za zmenu ZP úplatu a ako má občan reagovať pri podozrení, že bol podvodne prepoistený. Hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚPDNZS) Radoslava Miklášová vysvetlila, že v súčasnosti platný zákon o ZP nedefinuje detailnejšie pravidlá reklamných aktivít, „čo náš úrad považoval za jeho nedostatok. Reklamnú činnosť ZP definuje stručne len jeden odsek zákona o ZP." V ňom sa konštatuje, že ZP nesmie pri propagácii svojej činnosti poskytovať nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, zamlčovať dôležité skutočnosti a ponúkať výhody, ktorých poskytnutie nevie zaručiť.
Podľa Miklášovej z toho vyplýva, že „úrad môže konať len voči zdravotnej poisťovni. Nemá kompetenciu konať voči maklérom a sprostredkovateľom, teda voči tretím osobám."
Kvôli týmto nedostatkom však parlament prijal prísnejšiu novelu zákona, ktorá bude platiť už od 15. januára. Novelou získa ÚPDNZS pre riešenie prípadov, aký sa stal v Ihľanoch, silnejšie páky. „ZP nesmie za prijatie a potvrdenie prihlášky na verejné zdravotné poistenie poskytnúť poistencovi peňažnú odplatu, nepeňažnú odmenu alebo inú výhodu finančnej povahy, hmotnej alebo nehmotnej povahy," zacitovala z nového zákona hovorkyňa Miklášová. Nový zákon navyše oproti terajšiemu stavu zakazuje vykonávať nábor poistencov do ZP cez sprostredkovateľov, či už ide o fyzické alebo právnické osoby.
Pri porušení týchto pravidiel môže ÚPDNZS sankcionovať jednotlivé ZP do až do výšky 5 miliónov korún, poisťovni môže takisto zastaviť prijímanie prihlášok.
Ako postupovať
Okrem poskytovania úplaty sa v minulom roku objavovali aj prípady, kedy ľudia boli do novej ZP prepoistení bez svojho vedomia. Ako postupovať v podobných prípadoch?
1. Poškodený má okamžite požiadať ZP, ktorá občanovi doručila preukaz, o zrušenie prihlášky. Žiadosť je potrebné doložiť čestným prehlásením, že občan do ZP žiadnu prihlášku nepodal
2. Zdravotná poisťovňa potom prihlášku stornuje. Informuje o tom občana aj ÚPDNZS
3. Ak ZP odmietne po posúdení žiadosti prihlášku stornovať, občan sa má s podnetom obrátiť na ÚPDNZS
4. ÚPDNZS následne prešetrí postup ZP a o zrušení prihlášky vydá rozhodnutie. V prípade odvolania sa ZP môže o platnosti právneho úkonu rozhodnúť už len súd
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš