žiadosť vypracoval riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Prešove Peter Labanc (na snímke) rozbor dopravných nehôd podľa kritérií, či bola zapnutá alebo vypnutá svetelná signalizácia a teda či sa premávka riadila dopravnými značkami.
V roku 2005 sa pri zapnutej signalizácii stalo 52 dopravných nehôd, v roku 2006 ich počet vzrástol na 57. Pri vypnutej signalizácii v roku 2005 bolo 38 nehôd, o rok neskôr 40. „Ako vidieť, evidujeme nárast počtu v oboch ukazovateľoch. Avšak porovnanie hovorí v prospech počtu dopravných nehôd počas vypnutej signalizácie. Zrejme v tomto prípade nehrá rolu vypnuté, alebo zapnuté signalizačné zariadenie, ale hustota premávky. Znamená to, že signalizácia je vypnutá zväčša v noci a cez víkendy a teda aj počet nehôd je nižší v uvedenom čase," dodal P. Labanc.
Príčinu dopravných nehôd v čase vypnutia svetelného signalizačného zariadenia vidí riaditeľ dopravného inšpektorátu v tom, že vodiči časom už zrejme zabudli na systém jazdy križovatkou, keď je riadená dopravnými značkami, alebo keď sa prednosť jazdy upravuje pravidlom pravej ruky, teda jazdy vozidla sprava. „To isté platí aj v prípade, keď je riadená križovatka pokynmi policajta," konštatuje.
Podľa neho stanovisko dopravného inšpektorátu k spínacím programom bolo prezentované na pracovnej porade, kde bolo dohodnuté ich zapínanie a vypínanie.
„Osobne zastávam názor, že nie je vhodné, aby bola signalizácia zapnutá nepretržite - aj v noci, kedy by v križovatke stálo jedno auto a čakalo by na prejazd podľa spínacieho programu," uviedol riaditeľ.
Dodal, že v snahe zabrániť tvorbe kolón na Rusínskej ulici sprejazdnili rovnobežnú ulicu Pod Táborom, na konci ktorej zrušili zákaz odbočovania vľavo. Vodiči idúci na Sekčov môžu využívať obe cesty.
Autor: tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš