o. ponúkla spoluprácu Správe Národného parku Slovenský raj (SNPSR). Zo švédskych sadeníc vŕb by sa vysadili plantáže, v priebehu 30 rokov by sa každý tretí rok mohlo z jedného hektára zožalo približne 60 tón štiepky bez toho, aby sa opäť vysádzali nové vŕby. Drevo by slúžilo obyvateľom rómskej osady v Letanovciach. Podľa slov riaditeľa SNPSR Dušana Bevilaqu, v tejto chvíli ide síce o chiméru, ale plán je reálny. Zatiaľ však nie sú známe náklady ani čas, kedy by projekt zúčastnené strany mohli naplniť.
Správca národného parku každoročne rieši problém, ako zabrániť nelegálnym výrubom dreva v Slovenskom raji. Alarmujúci bol prípad z vlaňajšieho januára, kedy v Prielome Hornádu, kde platí najvyšší piaty stupeň ochrany, rúbalo drevo asi 40 obyvateľov letanovskej rómskej osady. Za pár hodín zmizlo z povrchu zemského 35 stromov. Obyvatelia biednych chatrčí, na dôvažok takmer všetci nezamestnaní, nemajú peniaze na to, aby si kúpili drevo na zimné kúrenie. "Poniektorí si predsa len zadovážia guľatinu či odrezky," tvrdí letanovský vajda Miroslav Pécha. D. Bevilaqua chápe, že Rómovia idú kradnúť drevo, aby ich deti v chatrčiach nezamrzli, takýto stav však nemôže trvať večne.
"Výhodou švédskych vŕb je, že nemajú žiadne špeciálne nároky na pestovanie. Bežným spôsobom sa vysadia. Po troch rokoch je možný prvý zber, či už ručne alebo silážnym kombajnom. Mechanicky sa za jednu hodinu vyzbiera drevo asi z dvoch hektárov. Vŕby narastú asi do výšky siedmich metrov," popisuje konateľ Forgim, s. r. o. Miroslav Forgáč.
Ako vyplynulo z rozhovoru s ním, základom projektu je pôda. Na výsadbu je potrebných asi 300 hektárov, aby projekt mal zmysel. Práve chýbajúcu pôdu ako kameň úrazu vníma letanovský starosta Peter Kacvinský. "Problém nie je v tom, či by sa Rómovia chceli zapojiť do projektu alebo nie. Ide o pôdu a obec nemá voľné pozemky," vysvetľuje starosta.
Podľa slov rómskeho vajdu M. Péchu, Rómovia neveria tomu, že by za tri roky narástlo drevo, s ktorým by mohli kúriť. "Ak by sa však začalo s pestovaním, určite by pracovali," hovorí vajda osady, kde žije asi 800 ľudí.
Veľkým optimistom je D. Bevilaqua. "Je to síce beh na dlhé trate, ale jediné východisko. Určite do toho pôjdeme, je to reálne," tvrdí riaditeľ SNPSR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš