zoznam utajovaných skutočností. Vtedajšie vedenie radnice ho pripravilo v snahe vyhnúť sa ochromeniu chodu úradu po možnom návale žiadostí o poskytnutie informácií. Neskôr tento návrh poslanci zjemnili. Obavy o nával žiadostí sa nepotvrdili. Problémy s poskytovaním informácií sa v tom čase viac ráz pretriasali v médiách.
Ako fungoval infozákon počas štvorročného pôsobenia Benčovej administratívy? Mesto Prešov získalo v roku 2004 ocenenie ako "priateľ informácií" a tlačový tajomník Mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák (na snímke) získal druhú cenu za Infočin roka 2006. Pri jej preberaní poznamenal, že sa snažil obchádzať infozákon: "Za nepriateľa informácií boli hodnotené tie inštitúcie, ktoré ignorovali infozákon, z toho pohľadu považujem za zaujímavé obchádzať infozákon v pozitívnom zmysle slova." Vysvetlil to tak, že poskytoval informácie v najkratšom možnom termíne, bez toho, aby si novinári museli dávať žiadosť podľa zákona o slobodnom prístupu k informáciám.
Hovorcu Kaliňáka sme oslovili s otázkou, koľko žiadostí o poskytnutie informácií, úrad eviduje. "Doposiaľ bolo v rámci tohto zákona vybavených takmer 200 žiadostí rôzneho charakteru. V minulom roku ich bolo 46. Za rok 2006 evidujeme 39 žiadostí, ktorými sa občania domáhali informácií v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám." Ako upresnil, v rámci zákona sa informácií dožadujú napríklad organizácie ako Aliancia fair play, Transparency International Slovensko, ale aj iné organizácie, ktoré pôsobia v oblasti analýz a hodnotení verejnej správy. "Občas sa na emailovej adrese objavia aj nie celkom typické žiadosti, ktoré dokazujú to, že ľudia si tento zákon mýlia napríklad s informačným centrom a podobne. Neraz úsmev na tvári vyvolá žiadosť mladých ľudí o zabezpečenie najlacnejšieho ubytovania na víkend či spracovanie diplomovej práce. Prípadne preposlanie zadania seminárnej či inej práce študentov vysokých škôl," povedal Kaliňák, pričom dodal, že aj po týchto skúsenostiach sa rozhodli spracovať všetky potrebné informácie do jednotnej podoby. "K dispozícii sú na webstránke mesta www.presov.sk/infozakon." Úsmevných žiadostí o informácie bolo viac. Napríklad rovných 14 dní po voľbách prišla otázka, kedy je dátum najbližších volieb a čo musí kandidát spĺňať, aby v nich mohol kandidovať.
Michal Kaliňák nám potvrdil, že z prešovského regiónu nedostali od novinárov žiadosť o informácie. "Snažili sme sa poskytovať informácie priamo, respektíve sme dopredu zverejňovali všetky podstatné informácie," dodal. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám sa uplatňuje na celom Slovensku. V niektorých mestách a obciach sa úradníci vyhýbajú aj odpovediam, ktoré sú povinní poskytnúť v zmysle zákona. Najznámejšími slovenskými "nepriateľmi informácií" sú exprimátor Žiliny Ján Slota a starosta Brunoviec Dušan Močko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš