dve zbierky Básne živé i mŕtve a Básne bara ex nihilo. Publikáciu ilustroval autorov brat Pavol Baláž.
Ivan Baláž Kráľ je etablovaným básnikom, je však zároveň človekom viacerých tvárí. Vyštudoval teológiu, robí si doktorát z reklamy, vyučuje na Filozofickej fakulte katolíckej univerzity v Ružomberku žurnalistické žánre a etiku žurnalistiky. „Mám za menom uvedené básnik a publicista, ale to publicista sa obmedzuje na vedecké články," vraví Ivan Baláž Kráľ, ktorý si uvedomuje prínosy a riziká informačnej spoločnosti. „Práve tým, že sa médiami zaoberám hlbšie, si myslím, že umelecká sféra sa musí prepojiť s mediálnou. Aj básnici musia riešiť otázky marketingu." Podľa jeho slov je to problém najmä staršej generácie. „Dostanú grant z ministerstva kultúry, kniha vyjde a tým to pre nich hasne. Nemá koho osloviť. Na druhej strane je to výzva pre mladých autorov, ktorí nie sú známi," myslí si básnik.
Jeho knihám sa na trhu pomerne darí. Z debutu vypredal tisícový náklad, čo je v prípade poézie veľmi vysoké číslo, z druhej zbierky ostalo necelých 20 percent štyristokusového nákladu. Ako hovorí, básnici by sa mali priblížiť čitateľom. „Mnohí mladí básnici zabúdajú, že treba robiť takzvané čítačky. Ak budú anonymní, skrývať sa za menom či pseudonymom, stratí sa atmosféra. To dielo je živé v rukách čitateľov a básnik by mal byť tým mostom."
Jemu sa to darí aj preto, že je obklopený mladými ľuďmi. V médiách sú v súčasnosti literáti na okraji záujmu. Podľa Kráľa je však táto bariéra prekonateľná: „Médiá si vytvoria a požerú vlastné deti. To je rozdiel medzi skutočnou kultúrou, ktorá je trvácna a mediálnou realitou. Otázkou je, či médiá budú uprednostňovať lacné formáty, ktoré sú populárne z komerčného hľadiska, alebo sa začnú orientovať na kultúru."
Úlohou básnika v dnešnej dobe je, ako tvrdí, „ukázať iný rozmer reality, oslobodiť človeka od balastov, nánosov, ktorý každý do seba vstrebáva a zbavovať ho predsudkov". S poéziou na Slovensku je to biedne, pričom Ivan Baláž Kráľ vidí príčinu najmä v nefungujúcej distribúcii. „Keďže sa nečíta, málo sa vydáva. Je tam priama úmera. To nie je otázka len Slovenska, ale všetkých postkomunistických krajín, aj keď trebárs v Českej republike je situácia oveľa lepšia ako u nás."
Novinka Ivana Baláža Kráľa Súmrak pozostáva zo štyroch častí. Prvou sú Plody života a smrti, kde básnik rieši „otázky životných peripetií postmoderného života". Druhá je Kar múz, čo je (pri zmenenej grafickej podobe písmena „S") vlastne Súmrak naopak. „Hovorí o básnikovi, o umení, o prežívaní vecí. O tom, ako sa stotožniť s pozíciou básnika v masmediálnej kultúre," vysvetľuje I. Baláž Kráľ. Tretia časť nesie príznačný názov Plody lásky a utrpenia. „Každá skutočná láska musí prinášať aj utrpenie. Je to neoddeliteľná súčasť citovej hry." Záverečná časť je rovnaká ako v predchádzajúcich zbierkach, volá sa Črty. „Sú to také moje krátke výpovede," dodáva básnik.
Ivan Baláž si k svojmu menu pridal druhé priezvisko Kráľ, po predkoch z maminej strany. Tvrdí, že dnes nestačí dobre písať, ale treba vedieť svoje dielo aj predať. V snahe napomôcť mladým autorom spoluzaložil v Prešove umelecko-vednú spoločnosť Areios pagos.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš