predchádzajúca novela zákona o sociálnom poistení poškodila invalidov, preto nová vláda navrhla novelu, ktorá nadobudla účinnosť v októbri 2006. Tá má napraviť prísne posudzované výmery o výške dôchodkov, ale len u tých invalidov, ktorým bol priznaný dôchodok po 1. 1. 2004, teda podľa nových pravidiel, ktoré neboli v súlade s Ústavou SR. V mnohých prípadoch boli totiž krátené, prípadne úplne odobraté. Ako už neraz verejne pripomenula rezortná ministerka Viera Tomanová, pracovníci Sociálnej poisťovne dôchodky v mimoriadnom režime prehodnotia a nespravodlivosť napravia.
Ako je to však v reálnom živote? Oslovil nás napríklad rozhorčený Ján (na snímke) z Vranova nad Topľou. Vlani v apríli mal ešte plný invalidný dôchodok, ale potom mu jeho výšku skrátili na 60 percent. Trpí ochorením chrbtice a epilepsiou a teda nemôže pracovať. Pravidelne užíva lieky, na ktoré mesačne dopláca okolo 2,5-tisíc korún, čo je viac ako tretina jeho dôchodku. "Už ma predvolali na prehodnotenie. Prebehlo to asi tak, že len skontrolovali údaje v počítači, nežiadali žiadnu lekársku správu a poslali ma domov. Čakal som, že bude pravda, čo chorým ľuďom sľúbili, že doplatia čo nám pred rokom pri znižovaní dôchodkov zobrali, ale teraz vidím, že sa asi sa nič nezmení," povedal nám.
Podobne vníma situáciu aj pani Mária z okresu Prešov. "Tiež mám takú skúsenosť. Prehodnocovanie bolo len o tom, že skontrolovali údaje v počítači, nepýtali sa na zdravotný stav, len či sa nejako zmenili rodinné pomery, alebo osobné údaje. To je prehodnocovanie? Nechápem, ako chcú tú spravodlivosť vykonať, keď nám ani neukážu odporúčanie, ktoré napíšu na ústredie. Podľa mňa nám ani nehovoria pravdu, keď tvrdia, že Bratislava rozhodne. Vraj čakajte. Iste, rozhodne ústredie, ale na základe ich podkladov, ktoré nemáme možnosť pripomienkovať," tvrdí Mária, ktorá má za sebou už 9-ročnú skúsenosť s takýmto postupom. Invalidnou sa stala po ťažkom úraze v zdravotníckom zariadení a posudkový lekár jej priznal invaliditu na 50 percent. "Celé roky sa deje to isté. Posudkový lekár urobí záver z medicínskeho hľadiska, ale do úvahy by mal zobrať aj sťažené spoločenské uplatnenie a nechať priestor aj na vyjadrenie klienta, ale v skutočnosti nám ani nedajú do prvopisu posudku nahliadnuť," dodáva neskrývajúc, že takejto spravodlivosti neverí.
Zaujímalo nás teda, či podľa tejto novely nemusia pracovníci SP posudzovať aj zdravotný stav a oslovili sme riaditeľa prešovskej pobočky Miloslava Mihoka. "Opakovanému posúdeniu zdravotného stavu nepodliehajú tí poberatelia, u ktorých posudková komisia sociálneho zabezpečenia pred 1. 1. 2004 určila kontrolu zdravotného stavu ako nepotrebnú. Výplata ich invalidných dôchodkov, ktoré poberali predtým sa im obnoví automaticky. Ústredie SP rozhodne o nároku na invalidný dôchodok, alebo o zmene jeho sumy spätne odo dňa kedy došlo k zániku nároku na invalidný dôchodok, alebo k zmene jeho výšky po januári 2004. Tým dôchodcom, ktorým sú odo dňa prehodnotenia vyplácané vyššie dôchodky, ako mali predtým, ostane výplata vyššieho dôchodku," reagoval pričom zdôraznil, že vo všeobecnosti výška dôchodku závisí od zdravotného stavu, dĺžky poistenia a výšky príjmu klienta, teda od vymeriavacieho základu. Podľa jeho vyjadrenia je teda postup pracovníkov prešovskej pobočky Sociálnej poisťovne správny. Prednostne predvolali k posúdeniu tých invalidných dôchodcov, ktorí mali odobratý dôchodok, znížený stupeň invalidity a postupne budú riešiť aj tých, ktorým bol invalidný dôchodok priznaný pred januárom 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš