rezortu pôdohospodárstva neutícha. Juraj Švajda zo Správy TANAP-u včera označil pondelkové mediálne vystúpenie riaditeľa ŠL TANAP-u Petra Líšku za opätovné klamanie a zavádzanie verejnosti.
P. Líška (na snímke) v pondelok okrem iného označil postupy Spávy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Štrbe za vysoko neodborné alebo zaujaté. Ako dôvod uviedol nové zamietavé rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) o podnete tretej osoby, či bol zásahom ŠL TANAP-u v Tichej doline v roku 2005 porušený tamojší biotop.
"Správa TANAP-u v tomto konaní nevypracovávala žiadne odborné stanoviská. Preto nemohla byť v tomto konaní zaujatá ani neodborná. SIŽP sa vtedy priamo obrátila na centrum Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici," uviedol J. Švajda. Podľa Švajdu vo vyjadreniach P. Líšku došlo k zámene s iným konaním, ktoré SIŽP ukončila už v auguste 2005.
P. Líška na tieto slová reagoval, že odborných stanovísk tam bolo viacero. Podľa neho pri vyjadrení o vysokej neodbornosti alebo zaujatosti išlo z jeho strany o vyslovenie podozrenia, na ktoré má právo. "Každopádne, napriek zamietavému rozhodnutiu SIŽP stále počúvame od riaditeľa Správy TANAP-u, že zákon v tomto prípade predsa len z našej strany porušený bol. Navyše, Správa TANAP-u ešte pred prijatím konečných rozhodnutí kompetentných orgánov predikuje porušenia zákona, rozhoduje o vine, čím porušuje princíp prezumpcie neviny."
J. Švajda v reakcii na pondelkové vyjadrenia riaditeľa P. Líšku takisto vyslovil ľútosť, že "prichádzajú krátko po dohode ministrov ŽP Izáka a pôdohospodárstva Jureňu o "neútočení" medzi našimi organizáciami. Preto považujeme tieto vyhlásenia za provokáciu a neprimeraný útok na štátnu ochranu prírody."
Ministri Izák a Jureňa sa 5. decembra dohodli, že ŠL
TANAP-u stiahnu súčasné podania voči orgánom životného prostredia na súdoch a naopak Ministerstvo ŽP bude dohliadať na striktné dodržiavanie lehôt v správnych konaniach pri povoľovaní výnimiek zo zákona o ochrane prírody
a krajiny.
P. Líška svoje tohtotýždňové vyjadrenia za porušenie neformálnej ministerskej dohody o neútočení nepovažuje. "Neviem či zástupcovia Správy TANAP-u boli pri dohadovaní tejto dohody prítomní. My cítime potrebu upozorňovať na nebezpečenstvá situácie, keď sú spochybňované rozhodnutia kompetentných orgánov a nevieme, čo je vlastne platné." Ako príklad jedného z nebezpečenstiev pre obyvateľov riaditeľ Líška uviedol samovoľne padajúce stromy napadnuté lykožrútom. "Pri tejto právnej neistote a nejednoznačnosti nevieme, ako pri ich odstraňovaní bez možných právnych následkov postupovať."
J. Švajda sa naopak vyjadril, že ochranári odstraňovaniu týchto stromov nebránia. "Z našej strany by išlo o nezmyslel. My práve pracujeme na vytvorení komisie, ktorá bude kontrolovať, či tieto stromy kompetné organizácie alebo osoby odstránili a odstraňujú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš