verejnosti nie je prístupná. "Zisťovali sme najstaršie historické jadro hradu. Terajší výskum slúžil na doladenie niektorých vecí z minulosti," začal objasňovať archeológ Peter Roth z Podtatranského múzea v Poprade.
"Isté je, že hrad Ľubovňa pochádza z prelomu 13. a 14. storočia. Teraz sme hľadali zvyšky architektúry, ktorá by mohla nasvedčovať tomu, že bola staršia," priblížil odborník, ktorý je známy podielom na výskumoch 1700 ročnej hrobky objavenej vo vznikajúcom priemyselnom parku v Poprade. "Skúmali sme na piatich sondách, kde sme našli keramiku, železo a zvieracie kosti. Tiež bežný kuchynský servis, kachlice z kachľových pecí a stavebný materiál (klince). Predmety sú pre nás zaujímavé predovšetkým vekom," podotkol P. Roth. Ako archeológ dodal, vykopaný materiál sa bude umývať, spracovávať a následne vyhodnocovať.
Ďalšie pokračovanie výskumov na Ľubovnianskom hrade archeológovia neplánujú. "Tento palác je v dosť nebezpečnom stave a vyžaduje si veľmi veľké náklady na statické zabezpečenie. Ak nebudú zabezpečené stavby a murivo, akékoľvek kopačské práce by prinášali veľké riziko," tvrdí odborník. Podľa neho, komplexná rekonštrukcia hradu by znamenala možnosť hľadania aj v rizikovejších partiách.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš