tolerujú dlhší čas.
"Raz je muž agresívny, potom zas svoje konanie oľutuje. Keďže tieto situácie sa stávajú nepravidelne, u žien to vyvoláva nádej, že sa to raz zlepší. V pozadí môžu byť to, že manžel ich drží nakrátko. Napríklad v oblasti financovania rodiny, čím sa od nich stávajú závislými. Agresívni muži majú totiž sklon robiť zo žien finančne závislé osoby," vysvetľuje A. Komarová. Tento stav sa prejavuje sa to napríklad tak, že manžel núti ženu odísť z práce, zakazuje sa jej stretávať s rodinou či priateľmi. Pod týmto tlakom niektoré ženy časom nadobudnú pocit, že sú neschopné a celkom nanič. "Takéto ženy sa obávajú správania manžela, lebo sa vyhráža likvidáciou rodiny a tiež tým, že on sám spácha samovraždu." Ženy sa podľa slov psychologičky zo začiatku aj snažia vyhovieť mužovi a odstraňujú nedostatky, z ktorých ich obviňuje. "Takto prejde dlhší čas a ženy sú stále viac oslabené, čím strácajú energiu veci riešiť. A netreba zabúdať dodať, že proti nim hrá strach," upozorňuje Komarová.
Domáce násilie sa odohráva za štyrmi stenami, opakuje sa a jeho intenzita narastá. "Začína sa to menšou hádkou. Konflikt však môže však prerásť do toho, že muž sa v takej situácii cíti dobre, cíti sa silný a má pôžitok z toho, že ženu ponižuje. Psychické týranie môže časom prerásť do fyzického. Ženy o týraní nehovoria, hanbia sa, berú to aj ako nezvládnutie role manželky či partnerky. Toto však nie je správne, o týchto veciach rozhodne netreba mlčať. Môžu kontaktovať políciu, rodinu, priateľov alebo rôzne inštitúcie, ktoré im môžu pomôcť."
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš