ako volali reprízovaný koncert Makovickej struny, sa prešovskému publiku ponúkli čerstvo pripravené. Hneď na druhý deň po bardejovskom galaprograme vystúpili v prešovskom ODK novozvolení laureáti 34. ročníka Makovickej struny. "Chceli sme bližšie sprístupniť Makovickú strunu aj pre divákov Prešova, lebo je známe, že veľa návštevníkov prichádza do Bardejova práve z Prešova," povedal nám jeden z organizátorov akcie Pavel Bogdan.
Spevákov si na bardejovskom koncerte vypočula odborná porota - Anna Poráčová (speváčka ľudových piesní z Prešova, laureátka Makovickej struny), Anna Chodelková (učiteľka spevu na ZUŠ Michala Vileca v Bardejove) a Viktor Haščák (hudobný redaktor Slovenského rozhlasu v Košiciach). Piesne boli rozdelené do šiestich tematických blokov, ktoré sa dali aj hudobne spojiť. Pred rokom vznikla snaha o zdynamizovanie koncertu. Podarilo sa to, vďaka ideám dnes už nebohého Vinca Fedora. Organizačný výbor pokračoval v minuloročnej šľapaji. Koncert sa dal vidieť a počuť na jeden dych. Nebol pre poslucháča únavný, hoci sa na pódiu vystriedalo skoro 70 spevákov, víťazov regionálnych kôl.
Pozvaným hosťom 34. ročníka MS bola známa speváčka s titulom národná umelkyňa Mária Mačošková. Dlhoročná sólistka PUĽS-u bola tiež kedysi súťažiacou na Makovickej strune. "Bolo to pre mňa ozaj milé prekvapenie, lebo som už na Makovickej strune dávno nebola a mohla som si vypočuť nové krásne spevácke hlasy. Teší ma, že náš národ je taký spevavý a ľudová pieseň v ňom nezaniká," povedala. Rozdala pochvaly a sama predviedla opäť fantastický výkon. Citu, s akým spieva pieseň, sa nedá naučiť. Sú v ňom prežité roky. U Marky Mačoškovej každé gesto, pohyb, mimika tváre v piesni, len umocňuje význam textu aj podtext piesní. Tento rok je pre ňu jubilejný, oslávila 50 rokov aktívnej speváckej činnosti. "Nedávno som prišla a už je to 50 rokov, čo spievam. Ako tie roky utekajú," povzdychla si táto Prešovčanka, rodáčka z obce Potôčky. Marku Mačoškovú aj spevákov Makovickej struny sprevádzala folklórna hudba súboru Šarišan. Viedli ju Ľubomír Šimčík, Slavomír Kaliňák a Ondrej Kandráč. Toho v Prešove vystriedal Marián Sirka.
Laureáti 34. ročníka
V trio speve - Branislav Lajčák (Poprad), Ivan Bulík a Peter Blizman z Jarabiny s piesňou Ej, košat lučky, košat.
V duo speve sestry Simona a Nikola Kačmárové zo Stročína s piesňou Sonečko vychodiť z pera Ingrid Džubakovej.
V sólo speve sa laureátkou stala niekdajšia speváčka z PUĽS-u Renáta Kantuľáková zo Sečoviec. Pieseň Vyšla jem do poľa napísal Ladislav Macko zo Svidníka, ktorý si odniesol cenu aj za najlepšiu autorskú pieseň.
Ohlasy po akcii
Pedagogička na Prešovskej univerzite, zbormajsterka a speváčka Anna Derevjaniková priznáva, že je v štádiu, keď už Makovickú strunu môže hodnotiť. Ako jediná z účastníčok bola aj na jej prvom ročníku. Dnes sa už druhý rok podieľa na dramaturgickom rozdelení piesni do blokov, príprave scenára a réžie: "Makovickú strunu je možné hodnotiť z hľadiska toho, čo odznelo a cez pozmenené smerovanie, ktoré prebehlo už minulý rok. Myslím, že je to možná cesta, akou by sa aj naďalej mohla 'struna' uberať. Koncert totiž musí byť plynulý, dynamický, zaujímavý. Nesmie byť pre poslucháča únavný. Myslím si, že tento rok sa o nejakých negatívach nedá hovoriť. Ak ide o budúcnosť, tak možno je na mieste zvážiť počet spevákov. Nie za každú cenu veľa, aby sa nestala 'mnohosť' na úkor kvality. Som za to, aby sa dal priestor novým speváckym talentom, mladým ľuďom pre ktorých to je príležitosť ako si otestovať svoje sily. Naučia sa vystupovať na scéne, pracovať v tréme a strese, pretože v každom vystúpení je kus stresu a adrenalínu."
Pavel Bogdan: "Organizácia takéhoto podujatia je veľmi zložitá. Skorigovať 70 spevákov, plus muzikantov z orchestra a štáb, ktorý to všetko pripravuje, činí skoro stovku ľudí. Zväz Rusínov-Ukrajincov organizuje počas roka viacero podobných akcií, ktoré majú ozaj vysokú návštevnosť. Pripravovať podujatia za takýchto podmienok, v akých dnes existujú kultúrne organizácie, alebo národnostné organizácie sa dá ťažko, ak nemáte na to financie a štáb ľudí, ktorý by to zabezpečoval. My to robíme v podstate na dobrovoľnej báze... Hreje však to, že aj toho roku bol predaný rekordný počet lístkov, čo svedčí o záujme ľudí. Moja vďaka patrí všetkým ktorí sa podieľali na vzniku tohto koncertu aj samotným účinkujúcim."
Spomeňme aj Vincenta Fedora (bývalý umelecký vedúci a predník folklórneho súboru Šarišan), ktorý nás nedávno nečakane opustil. Bol dušou celého tohto programu a chýbal všetkým. Odišiel niekto, kto dal udal Makovickej strune nový rázny smer a chýbal. Vieme však, že to videl. Z folklórneho neba...
Autor: Miroslava LACOVÁ-HUPCEJ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš