zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (Z PSK) ustúpili tlaku pedagógov a žiakov školy, ktorí sa priamo zúčastnili zasadnutia. Slovo dostal aj poverený riaditeľ SPŠ v Bardejove Jozef Prexta. Uviedol, že petíciu za zachovanie školy podpísalo osemtisíc občanov. Podľa jeho slov prebehla na bardejovskej priemyslovke racionalizácia, časť priestorov prenajali cirkevnému gymnáziu. Žiadal zachovanie školy „v mene tých, ktorí začali chodiť na SPŠ, aby na nej aj zmaturovali".
Táto škola má podľa Prextu 372 žiakov. „Ak je v Bardejova taká škola, ktorá ich je schopná prijať, tak jej priestory zrejme zívajú prázdnotou. Zbavte sa takej školy," odkázal poslancom a na záver svojho preslovu povedal: „Tak, ako patrí k mestu Bardejov radnica, bazilika sv. Egídia, tak k nemu patrí aj Stredná priemyselná škola."
S Prextom sa stotožnili poslanci z okresu Bardejov. Pavol Tarcala (KDH) povedal, že škola je „materiálne komplexne vybavená", dosahuje úspechy v uplatnení absolventov a objekt školy je hydraulicky vyregulovaný. „Som za to, aby sme minimálne hľadali ďalšie možnosti, ktoré sú koncepčné a v prospech regiónu. Toto riešenie koncepčné nie je," dodal.
Predseda školskej komisie Stanislav Mathia (KDH) pripomenul, že v Bardejove je 11 škôl a situácia je neúnosná. Kým všade inde sa racionalizácia uskutočnila, v okrese Bardejov k nej nedošlo, hoci sa tento problém ťahá už dva roky. Ilustroval to aj na počte deviatakov, ktorý neustále klesá. „Ekonomická situácia na Strednej priemyselnej škole v Bardejove je nepriaznivá. V snahe pomôcť tejto škole vznikli nové školské odbory, inak by dnes mala iba 62 žiakov a ekonomická situácia by bola vážnejšia a zadĺženie väčšie."
Napriek prijatým opatreniam sa podľa jeho slov priemyslovka ďalej zadlžuje. K 31. 11. 2006 dosiahli neuhradené výdavky zo strany SPŠ v Bardejove výšku 180-tisíc korún. Ak sa k škole pripočíta aj domov mládeže a školská jedáleň, ide podľa Mathiu dokonca o 582-tisíc korún. Na margo racionalizácie v školstve nielen v okrese Bardejov Mathia zdôraznil: „Tento proces je nezvratný."
Poslanec František Hanáček (KDH) doplnil, že v minulom období došlo vo viacerých okresoch k racionalizácii a riaditelia jednotlivých škôl sa dokázali dohodnúť. „Jedine v Bardejove sme to nedokázali urobiť. To rozhodnutie naozaj raz bude musieť padnúť a v Bardejove tých 11 škôl jednoducho neprežije. Bezbolestne to nepôjde. Ak to oddialime teraz, vrátime sa k tomu v budúcom roku. Raz k tomu príde," dodal.
Niektorí poslanci argumentovali tým, že do Bardejova a na východ mieria investori, ktorí potrebujú kvalifikovanú pracovnú silu v oblasti strojárstva a stavebníctva. Župan Peter Chudík k tomu povedal, že o tieto odbory je minimálny záujem, o čom svedčí, že väčšina žiakov SPŠ je prihlásená na iných, nových odboroch. Aj on pripomenul, že kým v iných okresoch bola ústretovosť, v Bardejove nie.
Poslanci teda nateraz otázku priemyslovky a celkovo školstva v Bardejove oddialili. Vo februári však má byť zastupiteľstvu predložená ekonomická analýza škôl v pôsobnosti PSK a v apríli budú rokovať o transformácii. Tá sa podľa všetkého Bardejovu nevyhne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš