PhDr. Viliam Tarjányi, PU, Prešov
Prešov je mesto bohaté na kultúrny život v minulosti, ale aj prítomnosti. Známe je aj pôsobením významných osobností v hudobnom živote, či už skladateľov, interpretov, hudobníkov. V našom meste sa pomaly vytvára aj tradícia organizovania komorných koncertov, ktoré priamo nadväzujú na koncerty Prešovskej hudobnej jesene. Tohto roku je to už tretí raz, čo sa uskutočnili v Prešove akademické komorné koncerty.
Dramaturgom tohto podujatia je Mgr. Art. Karol Medňanský, PhD, pedagóg na Katedre hudby Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity (FHPV PU) v Prešove, skladateľ, komorný hráč - sólista na violončelo a violu da gamba, umelecký vedúci a dirigent komorného súboru Camerata Academica. Pri stavbe programu a dramaturgie tohto podujatia sa vychádzalo z už osvedčeného modelu predchádzajúcich ročníkov. Postupne dostali na koncertných pódiách priestor študenti Prešovskej univerzity v Prešove, pedagógovia Katedry hudby FHPV, či umelci z nášho východoslovenského regiónu pôsobiaci aj pedagogicky v hudobno-vzdelávacích inštitúciách.
Prvé tóny, akordy, umelecký prejav a príležitosť ukázať svoj talent na otváracom podujatí Akademických komorných koncertov patrili mladým interpretom z Prešovskej univerzity v Prešove. V rámci 4. adventného koncertu umeleckého súboru Camerata Academica a jeho hostí sa predstavili divákom v centrálnej študovni Univerzitnej knižnice. V príjemnej atmosfére, v ktorej nás obklopovala múdrosť kníh, krása pestrých paliet obrazov, znela hudba a spev počnúc barokom cez impresionizmus až po súčasnú slovenskú tvorbu.
Predvianočnú pohodu rozozvučali tóny J. S. Bachovej Fúgy g mol v prednese akordeónového kvarteta. Prirodzené vystupovanie a umelecký výkon charakterizovali hru D. Mantičovej na flaute. C. Debussyho Syrinx zahrala mimoriadne štýlovo, muzikálne a kultivovane. Starostlivé vypracovanie každého tónu, pekný zvuk, slušná prstová technika - jeden z najlepších a najpresvedčivejších výkonov večera. Dusíkova Pieseň o rodnej zemi z operety Hrnčiarsky bál v ponímaní a interpretácii akordeónového kvarteta vyznela v dobrej koncentrácii a v pohode.
Camerata Academica sa predstavil troma skladbami slovenských autorov - J. Matejovič: Sinfónia a´3 (Allegro, Adagio, Allegro), J. Zach: Sinfonia A Dur (Allegro, Adagio, Presto) a J. Podprocký: Suita domestica (Intrada, Choral, Galiard, Sarabande, Chorea, Conclusio). Dirigent K. Medňanský neponechal opäť nič náhode a svojím temperamentom držal vystúpenie orchestra vo všetkých skladbách pevne v rukách. Každá z častí mala svoj spád, iskru aj hravosť. Vrelý ohlas bol odmenou nielen dirigentovi, ale aj hráčom orchestra.
Zámer týchto adventných koncertov nespočíva len v priblížení atmosféry Vianoc, ale chce prinavrátiť čo najviac ľudí k počúvaniu vážnej hudby a k jej aktívnemu predvádzaniu.
Dramaturgia ďalších akademických komorných koncertov, ktoré zazneli vo vysokoškolskom klube Jarková 77, bola postavená na tvorbe jubilujúcich našich, či svetových skladateľov. V jednotlivých samostatných koncertoch zazneli okrem velikánov, géniov svetovej hudby (W. A. Mozart, J. S. Bach, G. Ph. Telemann, A. Vivaldi...) aj diela slovenských skladateľov s ohľadom na práve sa končiaci Rok slovenskej hudby. Cyklus koncertov bol zameraný na Klarinet v komornej hudbe troch storočí, Komorná hudba 18. storočia a Gambové sonáty nemeckého baroka.
V prvom sa predstavili Július Klein, popredný slovenský klarinetista, pedagóg a organizátor hudobného života spolu s Pavlom Novotným, klaviristom a pedagógom na Konzervatóriu v Košiciach. Hosťom večera bol klarinetista Martin Švec, ktorý pôsobí ako 1. klarinetista v Štátnej filharmónii Košice. V druhom svoje majstrovstvo dokumentovali Zuzana Oráčová - husle, Peter Olejár - viola, Milan Červenák - violončelo, Irena Červenáková - klavír.
Autor: Akademické komorné koncerty
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš