TANAPu biotopy národného a európskeho významu nepoškodili. Na údajné porušenie zákona inšpekciu upozornilo Lesoochranárske zoskupenie (LOZ) Vlk.
"Pri stanovovaní záverov sme sa opierali o dva odborné znalecké posudky. Keďže zákon o ochrane prírody a krajiny porušený nebol, zastavili sme voči ŠL TANAPu konanie," potvrdil závery šetrenia hovorca SIŽP Michal Štefánek. V kauze Tichá dolina išlo o sporné prerezávanie cez kalamitné plochy a prevádzkové lesné cesty v júni 2005. Šetrenie trvalo jeden a pol roka.
"Rozsiahlosť konaní a zisťovanie skutočného stavu podmienili aj odborné stanoviská Správy TANAPu, ktoré tvrdili, že biotopy vážne poškodené boli. Toto ich tvrdenie je diametrálne odlišné od znaleckého zisťovania a výstupov zo súdnoznaleckých posudkov, ktoré si objednala SIŽP. Keď sme prehodnocovali stanovisko Správy TANAPu, podľa nej išlo o zničenie prirodzeného zmladenia, teda mladých stromov na lesnej ceste, ktoré tam nerástli a pravdepodobne ani rásť nebudú a zničenie rozmnožovacích priestorov pre veľké šelmy ako vlk, rys a medveď," konkretizoval riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška.
Zároveň informoval, že uvažujú o podnete, ktorý by adresovali generálnemu riaditeľovi Štátnej ochrany prírody, aby "z dôvodu buď vysokej neodbornosti alebo vysokej zaujatosti, ktoré predpokladáme z tohto ich konania, bola Správa TANAPu z posudzovania vplyvov na životné prostredie a ochranu prírody na štátnych pozemkoch TANAPu vylúčená a táto činnosť pridelená niektorej z iných zložiek štátnej ochrany prírody."
Na to reagoval riaditeľ Správy TANAPu Tomáš Vančura slovami "je to zvláštna požiadavka. Osobne si myslím, že kompetenčný zákon je jasný, rozhodujúcim orgánom nie je naša organizácia, tá je čisto odbornou, ktorá poskytuje odborné materiály pre rozhodovanie orgánov obvodných, krajských alebo ministerských."
Správa TANAPu je presvedčená, že v Tichej a Kôprovej doline k porušeniu zákona došlo. "A to v zmysle, že bez súhlasu orgánu boli vykonané aktivity, ktoré boli priamo v rozpore so zákonom. Ak je však rozhodnutie SIŽP takéto, neostáva nám nič iné, len ho rešpektovať," uviedol Vančura.
Všetkých päť podnetov na prešetrenie SIŽP v Tichej a Kôprovej doline táto uzavrela ako neopodstatnené, informoval včera Líška. "Už tým, že boli podnety podané v období najväčšieho pracovného zaťaženia, znamenali vážnu stratu pracovného potenciálu," povedal riaditeľ ŠL TANAPu a dodal, že okrem nej zaznamenali aj ekonomické straty, ktoré odhaduje na stovky tisíc korún.
"Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, pretože list podobného znenia sme od SIŽP nedostali. Podľa posledného, ktorý máme, náš podnet uznali ako oprávnený, začalo a pokračovalo ďalej správne konanie," reagoval na správu o výsledkoch šetrenia SIŽP v kauze Tichej doliny náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš