v okrese Prešov sa v tomto probléme pokúša pomôcť občianske združenie Pro Ludus z Prešova. Jeho aktivisti tam pracujú na projekte, ktorý finančne podporila Nadácia Ekopolis. "Napriek avizovaným pokutám je na vidieku ešte stále bežné, že biologický odpad sa na poliach spaľuje, alebo ukladá na čierne skládky. V Tuhrine ani na okolí totiž neexistovalo ani jedno kompostovisko, chýba tiež osveta aj motivácia ľudí, aby odpad zhodnocovali," uviedol Marcel Masica.
Za rovnako dôležitý problém označila koordinátorka projektu Ingrid Dravecká odpad, ktorý sa hromadí v rómskej osade. Odpadky tam totiž len občas pália, ale najčastejšie sa povaľujú vedľa obydlí, čo spôsobuje zvýšený výskyt hlodavcov. Ohrozujú tak zdravie nielen svojich rodín, ale aj dedinčanov.
Aktivisti z Pro Ludusu sa v rámci projektu pokúšajú vytvoriť trvalo udržateľný systém na riešenie týchto problémov. Vybudovali obecné kompostovisko v areáli tamojšieho poľnohospodárskeho družstva. Stará sa oň vyškolený kompostmajster Miroslav Potočňák a jeho asistent Rudolf Ferko. Tu zhodnocujú bioodpad zo súkromných pozemkov, ktorý si občania nedokážu spracovať sami, ale aj z verejných priestranstiev obce a cintorína. Presvedčili Rómov, aby kuchynský odpad zhromažďovali do dvoch centrálnych a uzamykateľných nádob v osade. V pravidelných intervaloch ich odtiaľ odvážajú na kompostovisko a tam spracujú s bioodpadom.
Toto je teda praktická časť projektu, ale medzi dedinčanmi chcú naďalej šíriť osvetu na podporu separovania odpadu a to aj v rómskej osade, prípadne v okolitých obciach. Chystajú príručku s názvom Obce bez odpadu, z ktorej môžu neskôr čerpať skúsenosti ďalšie samosprávy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš