prezentovať svoju tvorbu využilo tento rok 31 mladých začínajúcich autorov. Členovia poroty Peter Karpinský a Martina Ivanová z Prešovskej Univerzity hodnotili 125 prác poézie a prózy, čo bolo približne o polovicu viac, ako minulý rok. Väčšiu účasť a záujem súťažiacich si spoluorganizátorka súťaže Eva Kotulová vysvetľuje voľnosťou témy: „Autori evidentne nemajú radi, keď sa im diktuje, na akú tému majú písať. Radi píšu voľne a vždy sa to odzrkadlí na účasti."
Kvalitu textov zhodnotila porota pozitívne. Podľa M. Ivanovej najmä próza išla kvalitatívne vyššie. Na otázku, či sa vôbec dá objektívne posúdiť umelecký text, odpovedal Peter Karpinský dosť jednoznačne: „Áno, sú objektívne kritériá, na základe ktorých sa dá určiť kvalita. Hodnotili sme najmä originalitu samotného výrazu, invenciu, spracovanie, v poézii vhodnú prácu s rýmom, rytmom a metaforikou. V próze bolo tiež dôležité, ako bola zvládnutá štylistika a spracovanie dialógov. Určite je pri hodnotení subjektívnosť, ale na výsledkoch sme sa jednoznačne zhodli." Podľa jeho slov malo mnoho prác vysoko umeleckú úroveň a chýba jej už len krok k publikácii. Naopak, našli sa aj práce kvalitatívne omnoho nižšie oproti literárnej špičke, ktorá bola ocenená.
V kategórii poézia získala 1. miesto Dana Lešková, 2. miesto patrilo Barbore Mlejovej, 3. miesto si odniesla Anna Švecová a čestné uznanie získali Petra Jakubčiaková, Jana Fikarová a Andrej Klas. V próze bol najúspešnejší Igor Soľanik, ktorý bol ocenený už v minulosti. Svoj úspech si vysvetľuje najskôr tým, že vie, o čom píše. „Človek by mal písať iba o tom, čo dôkladne pozná, takže aj moja tvorba je o rodnom kraji a o ľuďoch, ktorých som spoznal, bol som rád, že som mal možnosť stretnúť ich a napísať o nich." Píše vraj aj preto, aby tu po ňom niečo zostalo. Svoju tvorbu po sebe určite zanechá aj Róbert Hric, ktorý sa umiestnil na 2. mieste a tretí Andrej Zeher. Aj v tomto prípade porota udelila čestné uznanie a to Marte Demčákovej. Špeciálnu cenu knižnice za fejtón a básnickú tvorbu pre deti získala Marta Lehetová.
Po vyhlásení výsledkov ešte nasledoval odborný seminár, v ktorom sa detailnejšie rozoberala tvorba začínajúcich autorov a literatúra vôbec. Pozvanie na podujatie prijali aj básnik Ľuboš Benzák a Pavol Hudák, podľa ktorého by sa žiadny začínajúci autor nemal nechať odradiť nejakým neúspechom. „Hlavne u mladých ľudí a detí je naozaj otázne, ako sa to všetko vyvinie, preto netreba zbytočne zašliapnuť rastlinu, ktorá by mohla vyrásť v niečo nečakané," tvrdí.
Autor: Nataša Dojčáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš