najlepšie ako viem, a nerobím ju pre nejaké ocenenie, ale pre deti," hovorí skromne Katarína Kočišová, učiteľka základnej školy v Spišských Vlachoch, ktorej minulý týždeň Národná agentúra programu Leonardo da Vinci odovzdala ocenenie Európsky učiteľ jazykov. Toto ocenenie prišlo po 28 rokoch v školstve, v čase, keď už učí deti svojich bývalých žiakov. Angličtinu pani Kočišová vyštudovala spolu so slovenčinou za socializmu. Pred rokom 1989 bola angličtina v našich pomeroch akousi atrakciou, za preferovanou ruštinou nasledovala nemčina. "Na vysokej škole nás toho veľa nenaučili. Čo som sa naučila, to som sa naučila za svojho života. To, čo som sa sedem rokov učila, som 17 rokov zabúdala a v 89-om som začala nanovo," hodnotí dnes s odstupom času.
Vo vlašskej škola začínala s angličtinou ako s nepovinným predmetom. Prišla revolúcia a anglický jazyk vystúpil na výslnie záujmu, prišli nové učebnice, metodika, nároky. "Chodila som na kurzy, neboli žiadne letné prázdniny, namiesto toho štúdium, pobyt v zahraničí. Potrebovala som angličtinu dostať naspäť do seba," spomína. Dnes učí vo vlašskej škole prváčikov aj deviatakov a okrem toho tiež dospelých študentov v popoludňajšej jazykovej škole. Ktorí sú lepšími žiakmi? "To sa nedá povedať. Učenie ľudí v každom veku má v sebe niečo krásne. U maličkých detí je otvorenosť, prirodzené nasávanie toho, čo vidia a počujú. Keď po dvoch mesiacoch moje deti spievajú, recitujú dve básne a reagujú nielen na slová, ale na celé vety, to je krásne. So staršími deťmi to je iné, učiteľ tu nielen vyučuje, ale aj vychováva. Tým, že na nich vplývam jazykom, ktorý je pre ne atraktívny, vidím, že mám výhodu v tom, že rešpektujú moje názory. Robiť s dospelými je už iné, to je len o radosti. Je to krásne, keď sa 50-ročný človek, ktorý nikdy nemal nič spoločné s angličtinou, za jeden rok naučí tak, že prečíta text v učebnici a vie, o čom čítal. Samozrejme, že ešte nevie rozprávať, to sa ani nedá," hovorí K. Kočišová o svojich študentoch. Ponuky zmeniť miesto za školskou katedrou za finančne lákavejšiu prácu odmietla. "Neviem si predstaviť, že by som dokázala odísť kvôli peniazom. Nedalo by mi to, že by som prišla popoludní z práce a nepripravovala sa na ďalší deň, nerozmýšľala nad tým, akým spôsobom budem pokračovať v tom, čo mi dnes nevyšlo," tvrdí.
Ocenenie Európska učiteľka jazykov ju potešilo. No väčšiu radosť má, keď sa od bývalých deviatakov dozvie, že vstupné testy na gymnáziách v Krompachoch alebo v Spišskej Novej Vsi napísali bez problémov a že sa im darí. Rovnako ju potešila bývalá žiačka, ktorá sa vlani ako siedmačka presťahovala do Bratislavy, kde s ňou urobili jazykový pohovor s tým, že ju podľa výsledku zaradia do triedy. A zistili, že je jednou z najlepších.
Európska komisia ocenila najlepších jazykárov
Ocenenie Európsky učiteľ jazykov vlani zaviedla Európska komisia s cieľom vyzdvihnúť jazykárov, ktorí do vyučovacieho procesu zavádzajú inovačné či inšpirujúce nápady. Európsky učiteľ jazykov roka je pilotnou aktivitou Európskej komisie v oblasti jazykového vzdelávania v rokoch 2005 a 2006. Na Slovensku ju organizačne zabezpečuje Národná agentúra programu Leonardo da Vinci. Za rok 2006 bolo na ocenenie nominovaných 24 pedagógov, získali ho napokon piati slovenskí učitelia - Alexandra Olejárová a Mária Kočanová z Bratislavy, Nelli Veselá zo Žiaru nad Hronom, Marta Ondačková z Nitry a Katarína Kočišová zo Spišských Vlách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš