Ľubovni (okres Stará Ľubovňa). Náhla nevoľnosť iba 37-ročného muža v jedno bežné ráno spôsobila v rodine strach a znepokojenie.
„Cyrilovi (nebohý manžel - pozn. red.) prišlo zle, náhle odpadol. Bola som vyľakaná a volala som dcérku, nech vytočí záchranku," opisuje prvé chvíle nešťastia Tatiana Smoroňová.
Dvanásťročná Táňa, najstaršia zo súrodencov, neváhala a ihneď volala záchranárov. Začali sa prvé nepríjemnosti. „Vytočila som 155. Tá teta mi povedala, aby som zložila a prerušilo nás. Zavolala som znova, ale zopakovalo sa to."
Po neúspešnom domáhaní sa pomoci schytila telefón matka, aby zavolala na tiesňovú linku 112. Okamžite sa spustil rýchly proces. Sanitka dorazila na miesto včas. „Keď sem prišli lekári a celý ich tím, verila som, že všetko bude v poriadku. Videla som, že robili, čo mohli. Keď zobrali manžela do nemocnice, ani mi nenapadlo, že sa to takto skončí," spomína pani Tatiana. Manžel počas cesty do nemocnice v neďalekej Starej Ľubovni zahynul.
Tragický okamih zanechal vo všetkých príbuzných pocity zatrpknutosti. Niektorí veria, že keby si žena na dispečingu vypočula volajúce dievča, Cyril Smoroň mohol žiť. Tridsaťsedemročný robotník chodieval na turnusy do Čiech. Bol spokojný, lebo si našiel prácu v lese, ktorú mal tak rád. Doma sa rozhodli nadstavovať dom. Väčšiu časť prestavby si Smoroňovci vykonávali svojpomocne. Mladá rodina si na účel rozšírenia domu zobrala úver, ktorý pozostalí budú musieť splatiť. To, že mladý otec veľkej rodiny bol živnostník, znamená, že štát jeho rodine veľmi nepomôže. „Keby tak štát myslel na takto postihnuté rodiny aj v takých veciach...," povzdychne si čerstvá vdova, ktorá svoje dnešné narodeniny neoslávi, iba si ich pripomenie.
Podľa matky nebohého jej syn bol človek, po ktorom sa deti doslova vešali. „Bol to veľký dobrák. Neraz nechal svoju robotu a pomáhal druhému. Nech sa však deje čokoľvek, mojim vnúčatám už syna nikto nevráti," žaluje sa babka, bývajúca v tom istom dome.
Celý prípad v súčasnosti preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). „Súčasťou správneho poskytovania zdravotnej starostlivosti je aj správne vyhodnotenie prvotnej informácie na dispečingu. Ak úrad zistí v tejto veci pochybenie, môžu byť uložené sankcie v zmysle zákona," uviedla Radoslava Miklášová, hovorkyňa ÚDZS. Pokuta v takomto prípade môže siahať do výšky päť miliónov korún, ďalej hrozí zastavenie činnosti na jeden rok, alebo nápravné opatrenia.
Prevádzkovateľ záchranného systému v regióne EMS sa k udalosti vyjadrí až prešetrení okolností.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš