obraz ponúka rómska osada v obci Kolačkov v Staroľubovnianskom okrese. Rozpadávajúce sa bydliská a bahnitý terén medzi nimi sú v absolútnom kontraste so satelitnými prijímačmi trčiacimi na jednotlivých domoch.
"Satelit kúpil manžel už dávnejšie. Nepamätám, koľko stál, ale peniaze sme mali, keďže sme si ho dovolili. Nevidím na tom nič zlé, veď aj ostatní ho majú," hovorí mladá matka piatich detí.
Približne na každom druhom dome je pripevnená parabola. Podľa miestnych Rómov najžiadanejšie na televíznych obrazovkách sú telenovely a hudobné relácie. "Ja satelit nemám. Mám len takú anténu. Som ale spokojný, lebo chytám na ňu dobré programy. Aj televízor som našiel iba na smetisku. Je taký malý, ale ide," pochválil sa skromne Oskár Mirga. V čase nášho príchodu bol Oskár zaplatiť za elektrinu a zároveň požiadať o jej opätovné pripojenie. V osade majú totiž iba trojo elektrických hodín. Každý je napojený na jedny z nich. Bez svietenia a televízora to podľa slov obyvateľov nie je ono.
"Neviem, čím to je, ale Rómovia celú noc svietia. Niekto hovorí, že je to z poverčivosti, alebo aj zo strachu. Kedysi mali tie svetlá silnejšie, v súčasnosti, keď je elektrina drahšia, si dali asi slabšie žiarivky," prezradila obyvateľka bývajúca v blízkosti osady. Od nej sme sa tiež dozvedeli, že vážne choroby ako sú svrab či tuberkulóza tu nie sú ničím výnimočným.
Počas našej návštevy bolo v osade s asi 55 obývanými chatrčami poriadne rušno. Tunajší dostali sociálne dávky len dva dni predtým. Obyvatelia ostatnej časti obce nás varovali pred návštevou osady. Dôvod bol prostý. Keď vraj prídu peniaze, pravidlom je požívanie alkoholických nápojov a vtedy ťažko odhadnúť ich reakcie. "Všetko, čo od štátu dostanú, za dva - tri dni aj prepijú," tvrdí tá istá žena bývajúca neďaleko.
Požiadavkou obyvateľov osady smerom k obecnému úradu je zlepšiť podmienky bývania. "Chceli by sme bytovky, aby sa nám lepšie bývalo. Je tu neustále neporiadok, kto má v takých podmienkach bývať?" sťažuje sa Gejza spolu s ostatnými prísediacimi. Na otázku, či vedia reálne zhodnotiť, čo také bývanie obnáša a či by ho dokázali zaplatiť, všetci súhlasne prikyvujú.
Podľa starostky Veroniky Krajčovičovej najväčším problémom miestnych Rómov je alkohol a nízke, alebo žiadne vzdelanie. "Niekoľkí z nich pracujú v rámci aktivačných prác. Zo traja odišli aj mimo okres. Veľká väčšina však nepracuje nikde," dodáva starostka.
V blízkosti znečistenej osady sa nachádzajú aj vkusné domy. Výstavba ďalších na rozľahlých pozemkoch sa nepredpokladá. "Máme tu neďaleko veľký pozemok. Aj by sme začali stavať dom, ale neviem si predstaviť, ako by sme v takom prostredí dokázali žiť. Pozemok je nám vlastne nanič. Ani predať sa nedá, veď kto by ho už len kúpil," zhodnotila jedna z komunitných pracovníčok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš