vydaní v roku 2010 vďaka spoločnému poľsko-slovenskému projektu obsahovať po prvýkrát v histórii už aj slovenskú stranu najmenších veľhôr sveta. Najnovšie informácie hovoria, že niektoré diely atlasu sa dostanú do rúk verejnosti oveľa skôr.
„Prvé jeho časti týkajúce sa napríklad schodnosti značkovaných turistických chodníkov v zimnom období, lyžiarskych zjazdoviek, skialpinistických trás alebo lavín ohrozujúcich turistické chodníky budú verejnosti prístupné v elektronickej podobe pravdepodobne už koncom tohto roka," informoval Marián Šturcel, hovorca Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP). Okrem nich sa na projekte spolupodieľajú TPN, Spolok priateľov vied o zemi v Krakove a Správa TANAP-u.
Na poslednom rokovaní Programovej rady Atlasu Tatier v Tatranskej Lomnici, ktorá prípravu diela koordinuje, za účasti 43 medziodborových expertov zo Slovenska a Poľska sa zrodila myšlienka potreby rozšíriť svoje rady o odborníkov z ďalších oblastí, "či už ide o Geologický ústav, Ústav krajinnej ekológie, Ústav ekológie lesa SAV alebo Národného lesníckeho centra. A navyše je potrebné doplniť koordinátorov týchto tematických skupín o zahraničného partnera," vysvetlil zástupca ŠL TANAP-u.
Programová rada na stretnutí rozdelila doterajších 16 hlavných tém Atlasu Tatier do štyroch blokov s podtitulmi Živá príroda, Neživá príroda, Človek a Tatry a Ochrana a ohrozenie prírody. Okrem elektronickej a písanej podoby bude Atlas po svojom skompletizovaní prístupný aj na internetovom online portáli.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš