nadviazal na diskusné fóra, ktoré v minulosti organizovalo združenie Prešovské občianske fórum.
Svoju účasť odmietli dvaja kandidáti. Jozef Polačko odôvodnil neúčasť na diskusnom fóre deň predtým. Uviedol, že na začiatku volebnej kampane sa zaviazal, že nebude útočiť na protikandidátov a pri takejto diskusii by sa nevyhol konfrontácii. Neprišiel ani Igor Smolko. Svoju neúčasť ospravedlnil iných pracovnými povinnosťami.
Diskusia za okrúhlym stolom bola rozdelená do štyroch kôl. V prvom kole pripravili organizátori prítomným kandidátom jednu spoločnú otázku. Tá znela: Ak sa stanete primátorom, aké budú vaše prvé rozhodnutia? Každý z prítomných kandidátov mal na odpoveď jednu minútu a tridsať sekúnd. Odpovedali podľa abecedného poradia.
Prvé rozhodnutie Milana Benča bude pripraviť prvé mestské zastupiteľstvo a konštituovať mestskú radu. „Do rozpočtu treba pripraviť také zmeny, ktoré vychádzajú z volebnej kampane. Toto je prvoradé, aby sa mohol začal plniť volebný program," uviedol.
Podľa Ivana Benka musí primátor a všetci poslanci zložiť najprv sľub a „až potom môže byť konštituované ostatné, mestská rada či komisie. Treba pripraviť veci, ktoré sú potrebné, aby od januára mohol mestský úrad pracovať," uviedol I. Benko. Nemyslí si, že by bolo potrebné, zatiaľ, meniť pracovníkov mestského úradu.
Richard Drutarovský chce, ak uspeje, dať väčší priestor občanom mesta, aby sa mohli podieľať na rozhodovaní. „Chceme zriadiť inštitút občianskych poradcov," povedal. Zvýšiť chce aj informovanosť občanov.
Ako povedal Pavol Hagyari, jeho rozhodnutia budú pomerne jednoduché. „Dám riešiť veľmi rýchlo dopravnú situáciu v meste. Okrem štandardných krokov, ktoré pomenovali moji kolegovia a ktoré môže pripraviť aj úrad, treba riešiť kruhové objazdy, jednosmerky, riešenie Nábrežnej ulice a riešenie obchvatu," upresnil P. Hagyari. Dodal, že už rozbehol rokovania „o investíciách do mesta, aby sa znížila nezamestnanosť."
Podľa Juraja Kopčáka má primátor kompetencie stanovené zákonom a môže robiť to, čo mu zákon umožňuje. „Môže zadať úlohy pracovníkom úradu, aby robili prípravu vecí, ktoré predloží primátor na rokovanie zastupiteľstva. Určite by to boli úlohy, ktoré súvisia s dopravou a prípravou územia pre podnikateľskú sféru," skonštatoval J. Kopčák.
Ján Tomko považuje za najdôležitejší prvý krok primátora stretnutie so zástupcami jednotlivých politických strán a s nezávislými kandidátmi. „Druhé, čo by bolo veľmi potrebné, aby mesto začalo plniť tie ciele, ktoré som si ja vytýčil. A na prvom mieste by to bol geografický informačný systém o majetku mesta," uviedol J. Tomko.
Mikuláš Žemlička by chcel všetky úlohy, ktoré vyplývajú zo zákona a o ktorých hovorili jeho predrečníci, „stopercentne splniť. Po konštituovaní orgánov mesta by som sa podrobne oboznámil so stavom, ktorý preberám. Hneď by som sa snažil plniť priority môjho volebného programu."
Svoje otázky mohli primátorským kandidátom adresovať aj prítomní občania. Voliči mohli zaslať svoje otázky aj prostredníctvom internetového portála PIS. V piatich kolách diskusie mal každý kandidát rovnaký čas na odpoveď, meraný elektronickou časomierou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš