Korzár logo Korzár Spiš

Vychovávateľky: Na „štátnych" deťoch sa páchajú krivdy

Prešov - Kolektív vychovávateľov, ktorý v súčasnosti pôsobí na Špeciálnej základnej škole internátnej (ŠZŠI) na Masarykovej ulici v Prešove, odoslal

ministerstvu školstva aj ministerstvu sociálnych vecí a rodiny otvorený list. Nazvali ho Výpočet krívd páchaných na deťoch jedného štátu dvoma ministerstvami.

Problém, na ktorý upozorňujú, je delimitácia časti detí zo ŠZŠI pod Detský domov (DeD) Slon v Šarišských Michaľanoch v rámci zákona o transformácii detských domovov, ktorý nadobudol účinnosť v auguste tohto roku. Skupina 32 tamojších detí je však stále v priestoroch ŠZŠI, hoci reálne patria pod DeD Slon. Tam však ešte nie sú satelitné domy pre tieto deti dokončené. Sťahovať by sa mali až k 1. februáru 2007. "V septembri po delimitácii bolo z úst oboch riaditeliek povedané, že kým sme v priestoroch ŠZŠI, všetko bude po starom. Znamenalo to, že budeme spoločne žiť v podmienkach, ktoré vytvoril štát pre štátne deti, ktoré odvrhli rodičia a život im poškodil zdravie. Štát sa o ne staral. Dal im oblečenie, nábytok, práčky, chladničky, elektroniku, ale zrazu im nepatrí nič, lebo vraj oni nie sú školské, ale sociálne. Krivda páchaná na týchto deťoch nás bolí, lebo sme s nimi prežili kus života, často od materskej školy," popisuje aj za kolegyne situáciu Janka Rusnáková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že zrazu nemôžu používať práčku, lebo je školská. Zrazu im berú skrine, chladničku, televízor, video, učebné pomôcky a iné potreby. "Chceme vás upozorniť na krivdy páchané na deťoch a sme odhodlané za ne bojovať. Keď štát nevie povedať svojim úradníkom, že štátne deti sú štátne a nie ministerské, musí ich niekto upozorniť," takto sa prihovárajú obom rezortným ministrom aj premiérovi.

V neformálnom rozhovore J. Rusnáková ešte poznamenala, že deti veľmi citlivo vnímajú situáciu. Časť z nich sa na zmeny teší, ale väčšina má z nej strach. "Niektoré deti nám píšu listy na rozlúčku, pýtajú sa, aké budú tohtoročné Vianoce a čo ich v novom domove čaká," dodala.

Potvrdil nám to aj Marek Kaleja, keď sa zaujímal, ako sa o nich budú starať nové tety. Nepozná ich a jediný domov, ktorý mal, je ten, z ktorého čoskoro odíde.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s problémom sme oslovili aj riaditeľku DeD Slon v Šarišských Michaľanoch Evu Džodlovú. Do jej pôsobnosti totiž spomínaných 32 detí patrí. "Je pravda, že ma informovali o probléme. Vždy, keď im niečo chýba, ešte v ten deň im to doručíme. Či ide o práčku, žehličku, čokoľvek. Ide už len o dva mesiace. Musia vydržať, kým sa domy dokončia, zariadia a tiež ide o to, aby ukončili školský polrok. My vybavíme umiestnenia v tunajšej základnej škole alebo v Sabinove," reagovala na našu otázku. Poznamenala však, že ide o prechodnú situáciu, ktorú nemohli riešiť inak.

Oslovili sme aj druhú stranu, riaditeľku ŠZŠI Beátu Porubskú (na snímke). Zaujímalo nás, či im naozaj bráni používať zariadenie a vybavenie, na ktoré boli doteraz zvyknuté. "Nie je to tak. Legislatívne sa delimitácia stala a protokoly podpísali s tým, že sme urobili zmluvu o dočasnom užívaní priestorov pre 32 detí. Financie sme na ne do rozpočtu dostali len ako na žiakov školy a na obmedzený čas, deťom ostali osobné veci a vreckové. Celé je to nedorozumenie, ktoré možno vzniklo tým, že práve robíme inventarizáciu," uviedla riaditeľka Porubská a na okraj tvrdení, že im zrazu berú všetko, dodala: "Naopak, naše deti nemajú televízor, aby ho mohli sledovať tie, ktorým vraj krivdíme. Keď už mám hovoriť o probléme, tak je to kuchyňa. Ako internátna škola by sme mali mať prevádzku len do piatku, no napriek tomu varíme týmto deťom aj cez víkendy na naše náklady. Sú tu aj ďalšie výdavky na telefóny, lieky, elektrinu, či odvoz odpadu."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu