fotografií Gustáva Matza narodeného v roku 1860. Ten mal svoj hlavný ateliér v Spišskej Novej Vsi s viacerými pobočkami v okolitých mestách.
Výber snímok pre výstavu uskutočnila Dana Rosová z Múzea v Spišskej Novej asi z 10 tisíc zachovaných sklenených tabúl, ktoré boli základom vtedajšieho filmového materiálu. Veľká časť zvyšných Matzových tabúl, najmä s krajinárskou tematikou bola žiaľ nedopatrením nedávno zničená. "Dve tretiny zachovaného Matzovho diela je portrétová tvorba, zvyšok vonkajšie motívy krajiny a vidieckeho prostredia. Veľkú časť z toho všetkého doteraz nedokážeme identifikovať," vysvetlila D. Rosová. Zatiaľ nedisponujeme ani kompletnými informáciami o samotnom Matzovi, u akého majstra sa vyučil a z akej rodiny presne pochádzal.
"Je obdivuhodné, čo títo fotografovia v tomto období s vtedajšou technikou všetko dokázali. Vedeli robiť veci, ktoré sú ťažké aj v dnešnej dobe. Pre mňa osobne sú veľkou inšpiráciou," zdôveril sa nám súčasný profesionálny fotograf Jozef Matia z Kežmarku. "Najviac ma zaujali fotoportréty. Som týmto všetkým nadšená," opísala nám svoje pocity stručne ale zreteľne ďalšia Kežmarčanka Alžbeta Dudášová.
Iniciatíva pozrieť sa hlbšie na tvorbu starých spišských fotografov vzišla zo strany riaditeľky Múzea Kežmarok Eriky Cintulovej. "Práve odkrývanie týchto fotografií je fascinujúca práca, pretože objavujete úplne niečo nové, čo doteraz nie je známe. Práve ďalším pátraním sa od jednej fotografie dostávate k ďalším faktom, ktoré sa na seba postupne nabaľujú. Vnikáte do súkromia ľudí a celých rodín minulosti."
Výstava Matzových diel je v kežmarskom múzeu sprístupnená do 22. decembra.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš