Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici prináša po roku prvé výsledky. Jedným z jeho hlavných cieľov je porovnanie vývoja postihnutých území národného parku ponechaných na samovývoj bez zásahov s tými, kde bolo kalamitné drevo vyťažené.
Podľa vedúceho VS Petra Fleischera doterajším prekvapujúcim výsledkom výskumu je rýchlosť obnovy spáleniska po požiari. "Očakávali sme, že bylinný kryt zjemní extrémy a pôda na tejto ploche nebude tak prehrievaná. Ale ukázalo sa, že vegetačný kryt nepôsobí tak efektne. Je prehrievaná tak, akoby tam nič nerástlo." Opačné výsledky oproti predpokladom vedcov prinieslo aj skúmanie uhlíkovej bilancie plôch. "Napriek očakávaniu na ploche, kde drevo bolo vyvezené a začalo sa so zalesňovaním, je priaznivejšia ako na ostatných plochách. Plocha bez kalamitného dreva viaže uhlík v oveľa väčšej miere ako plocha ponechaná na samovývoj," doplnil Fleicher. Podľa výskumníkov túto skutočnosť možno pripísať intenzívnemu rastu vegetácie a fungujúcej fotosyntéze.
P. Fleischer zároveň zdôraznil, že zatiaľ ide len o čiastkové výsledky jednoročných výskumov a nemožno z nich ešte odvádzať všeobecné trendy vývoja poškodeného územia. "Napriek tomu však možno už dnes konštatovať, že zmeny, ktoré nastali vo vývoji lesných ekosystémov po vetrovej kalamite sú unikátne a v mnohých disciplínách predstavujú základné poznatky pre ihličnaté lesy mierneho pásma," zhodnotil doterajší výskum P. Fleicher.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš