spolu so svojimi 24 žiačikmi bola presťahovaná z pôvodného miesta pri železničnej stanici do budovy základnej školy.
Časť rodičov škôlkarov však s jej presťahovaním nesúhlasí. Zástupca tejto skupiny Igor Kollega, ktorý zozbieral na podporu zachovania starej škôlky podpisy rodičov 19 detí hovorí, že prijaté riešenie je nevýhodné z viacerých hľadísk. "Stará budova bola na tichšom mieste a najmä, na funkciu škôlky priamo uspôsobená. Okrem iného vstup do škôlky a jej miestnosti boli v jednej úrovni, deti nemuseli prekonávať pre nich veľké schody." I. Kollega tvrdí, že prijaté riešenie je nevýhodné z ekonomickej stránky. "Dva milióny, ktoré sa použili na rekonštrukciu novej škôlky (prístavba ZŠ - pozn. redakcie), mohli byť použité na prevádzku starej. Investíciou do samostatného kotla v starej budove v hodnote 100-tisíc korún by sa náklady jej prevádzky stlačili na minimum. Z ďalších úprav bolo potrebné vymeniť už len okná a podlahu."
Silvia Sedlačková, ktorej dieťa dochádza do dolnosmokoveckej škôlky z Novej Lesnej, vyjadrila pozitívnejší postoj. "Už som spokojná, ako to je. Oproti septembru je to tu už v poriadku. a prostredie je pekné." Deti totiž po nástupe na vyučovanie v septembri po týždni pobytu v novej škôlke boli z iniciatívy rodičov do včerajšieho dňa dočasne presťahované do starej škôlky. Čakalo sa skompletizovanie úprav novej budovy.
Podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša bolo presťahovanie škôlky naopak koncepčným krokom, pretože v meste klesá rovnako počet žiakov v škôlkach, tak aj na školách. "Mesto Vysoké Tatry je špecificky členené. Nechceli sme pristúpiť k nepopulárnemu kroku, a to zrušeniu zariadenia. Presťahovaním materskej školy do prázdnej časti budovy ZŠ sme vlastne zachránili dva subjekty,"
J. Mokoš argumentoval príkladom zo Štrbského Plesa. "Tam sme nedávnym zlúčením škôlky a ZŠ do jednej budovy znížili prevádzkové náklady o 50 percent." Podobný výsledok primátor očakáva v aj Dolnom Smokovci. "Na priľahlý pozemok starej škôlky (s detským ihriskom - pozn. redakcie) bol pred časom priznaný reštitučný nárok. Bolo by iba otázkou času, kedy by mesto za neho muselo platiť nájom. Časť budovy ZŠ, kde je teraz nová škôlka by bolo takisto potrebné zbytočne temperovať," doplnil primátor Mokoš.
Podľa riaditeľky škôlky Márie Štofaňákovej-Strakovej sú už "peripetie s presťahovaním za nami. Zostávajúce problémy v novej budove by sa mali doriešiť na budúci rok. Ide o vybudovanie samostatného vchodu s menším počtom schodov a zníženie výšky stropu, ktorá teraz nie je vhodná pre deti predškolského veku." Jedinou výraznejšou výhodou, ktorá do novej škôlky už zo starej podľa riaditeľky Štofaňákovej -Strakovej nebude môcť byť prenesená, je bezbariérový prístup. Skupina časti rodičov podľa I. Kollegu bude takisto trvať na výmene súčasného kotla v novej budove pre jeho nadmernú hlučnosť.
Vysoké Tatry zápasia s trvalým negatívnym demografickým vývojom. Napríklad, keď brány jednej z tatranských základných škôl v Tatranskej Lomnici roku 1993 opustilo 63 detí, minulý rok to bolo len 22 deviatakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš