kanalizácií v povodí rieky Torysy. Primátori a starostovia sa obávali, že projekt bude zastavený a peniaze nezískajú. Podľa našich informácií totiž v prebiehajúcom medzinárodnom tendri na výber dodávateľa stavby jeden z jeho účastníkov podal námietku. Informovali o tom na zasadnutiach mestských zastupiteľstiev primátori Sabinova a Lipian. Túto informácia nám však vedenie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (VVS) v Košiciach, ako investor stavby, odmietlo potvrdiť s tým, že je tajná. Na ostatnom zasadnutí sabinovských poslancov však primátor Peter Molčan s radosťou oznámil, že prvého decembra tohto roka sa začne s výstavbou. "Telefonicky mi to oznámil generálny riaditeľ VVS," dodal. Ani túto informáciu nám však riaditeľ VVS Stanislav Hreha nepotvrdil. "Ešte nemáme presné informácie. Čakáme na termín," dozvedeli sme sa.
Podľa primátora Molčana by bola veľká škoda, keby obce o tieto peniaze prišli.
"Veď tu okrem výstavby vodovodu a kanalizácie ide aj o prácu pre množstvo ľudí," povedal nám primátor Molčan. S nápadom vypracovať projekt Čistá prišli pred niekoľkými rokmi primátori štyroch miest - Prešov, Sabinov, Lipany a Veľký Šariš. "Neskôr k nám pribudli aj obce a investorom celej stavby sa stala vodárenská spoločnosť," vysvetlil nám primátor mesta Lipany Eduard Vokál. Po zmene investora, ktorým je VVS je jeho názov Prešov - pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Torysa.
Rozpočtový náklad stavby je takmer 51 miliónov eur, takmer 2 miliardy korún.
Osemdesiat percent z tejto sumy získajú z kohézneho fondu. Zo štátneho rozpočtu získajú 12 percent z rozpočtových nákladov, ôsmimi percentami sa bude podieľať VVS ako konečný prijímateľ pomoci. Z týchto peňazí postavia takmer 140 kilometrov gravitačnej kanalizácie, 8,3 kilometra kanalizácie tlakovej, 22 čerpacích staníc na kanalizáciu, takmer 157 kilometrov vodovodnej siete, 18 vodojemov a 17 vodovodných čerpacích staníc. "Doba výstavby je plánovaná na roky 2006 - 2009," informovala nás Beáta Baltesová z Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. Košice. Do roku 2011 sa na vybudovaný vodovod napojí okolo 24 700 obyvateľov, na kanalizáciu približne 19 221 obyvateľov.
Aby sa obce do tohto projektu dostali, museli splniť určité podmienky. Samotné obce nemohli žiadať financie z kohézneho fondu. "Jedným z memoránd bolo to, že o financie mohla žiadať iba VVS ako investor stavby," spresnila B. Baltesová. Ďalšou z podmienok bolo v určitých lokalitách, kde je väčší počet ekvivaletných obyvateľov, zabezpečiť čistenie komunálnych odpadových vôd od fosfora a dusíka. Práve preto prebieha rekonštrukcia prešovskej čistiarne odpadových vôd, aby sa mohli tieto nebezpečné látky odstrániť a aby sa nevypúšťali do tokov. Dôležitou podmienkou bolo aj plnenie smernice EÚ o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu. "Podľa nej každý občan má právo na kvalitnú pitnú vodu. To znamená, že by ju mal mať privedenú tak, aby si ju mohol pustiť. Čiže nemala by to byť voda napr. zo studne, ktorá môže byť kontaminovaná nebezpečnými látkami," uzavrela B. Baltesová.
Zoznam obcí zapojených do projektu:
Okrem Prešova, Sabinova, Veľkého Šariša a Lipian rieši projekt Prešov - pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Torysa aj 35 obcí Prešovského kraja. Ide o
Drienov, Drienovskú Novú Ves, Ruskú Novú Ves, Dulovú Ves, Kojatice, Sviniu, Župčany, Malý Šariš, Ostrovany, Jarovnice, Uzovský Šalgov, Ražňany, Drienicu, Jakubovu Voľu, Kamenicu, Ďačov, Oľšov, Vysokú, Brezovičku, Brezovicu, Vyšný Slavkov, Nižný Slavkov, Tichý Potok, Červenicu pri Sabinove, Krivany, Kendice, Kokošovce, Abramovce, Torysu, Petrovany a Pečovskú Novú Ves.
Z Košického kraja sa do projektu dostali Hrašovik, Chrastné, Vtáčkovce, Nová Polhora.
Projekt pozostáva zo 69 stavieb na výstavbu kanalizácie, vodovodov a intenzifikácie ČOV. Rieši rekonštrukciu a rozšírenie čistiarní odpadových vôd v Prešove, Sabinove, Dulovej Vsi, Toryse a Lipanoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš